Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը կայացնում է ֆինանսական և ռազմավարական նշանակության որոշումներ: Խորհուրդն ամբողջ կազմով գումարվում է տարին երկու անգամ՝ մայիսին և նոյեմբերին: Խորհուրդը կարող է նաև հատուկ արտահերթ հանդիպումներ անցկացնել առցանց:
Խորհրդում ընդգրկված են անդամներ Հայաստանից, Եվրոպայից և Հյուսիսային Ամերիկայից: Նրանք ձևավորում են ԵՀՀ-ի կառավարման համար անհրաժեշտ հմտությունների յուրահատուկ մի համակազմ: Խորհրդի անդամներն ունեն խորը գիտելիքներ Հարավային Կովկասի և քաղաքացիական հասարակության զարգացման վերաբերյալ, ինչպես նաև փորձագիտական պատրաստվածություն դիվանագիտության, բիզնեսի, ֆինանսների և իրավունքի ոլորտներում: Խորհուրդը երաշխավորում է Հիմնադրամի արհեստավարժ, հաշվետու և ֆինանսապես պատասխանատու գործունեությունը:
Խորհրդի անդամների ցանկ
• Մերի Շիհան (նախագահ)
Միգրացիայի միջազգային կազմակերպություն (պաշտոնաթող)
Մերի Շիհանն ունի ավելի քան 30 տարվա փորձ միգրացիայի ոլորտում, այդ թվում նա ութ տարի աշխատել է կովկասյան տարածաշրջանում՝ ՄՄԿ-ի կազմում: 1998-2002 թվականներին նա ղեկավարել է ՄՄԿ-ի երևանյան գրասենյակը, նույն տարիներին նա հանդես է եկել որպես կովկասյան տարածաշրջանի համակարգող, տեղակայված է եղել Թբիլիսիում: Տարածաշրջանից երեք տարի բացակայելու ընթացքում տկն Շիհանը ՄՄԿ-ի գրասենյակ է բացել Շրի Լանկայում՝ այնտեղ ցունամիից տուժածներին հրատապ օգնություն և ժամանակավոր ապրուստի միջոցներ տրամադրելու նպատակով: Այնուհետև նա վերադարձել է Թբիլիսի որպես ՄՄԿ-ի վրաստանյան գրասենյակի ղեկավար: Նա նաև զբաղեցրել է Կալիֆորնիայի նահանգապետին առընթեր Կամավորների ծրագրերի փոխտնօրենի պաշտոնը և զբաղվել է վիետնամական պատերազմից հետո Հարավարևելյան Ասիայից միգրանտների ներհոսքի խնդիրներով: Տկն Շիհանը եղել է նաև եթովպացի և էրիթրեացի փախստականների ԱՄՆ վերաբնակեցման ծրագրի շրջանակներում Միջազգային կաթոլիկական միգրացիոն հանձնաժողովի ուսումնական ծրագրի տնօրենը, ինչպես նաև ինը տարի աշխատել է իրավաբանական գրասենյակում, որտեղ նա զբաղվել է ներգաղթի հետ կապված հարցերով: Նա իր աշխատանքային ուղին սկսել է Կալիֆորնիայի և Արիզոնայի ֆերմային տնտեսությունների աշխատողների արհմիությունում՝ պայքարելով արհմիություններ ստեղծելու, գործադուլներ հայտարարելու, քաղաքական արշավներ անցկացնելու և ընտրողներին գրանցելու իրավունքների համար:
• Գուրգեն Նարիմանյան
Revery Food & Beverages, Զարգացման փոխնախագահ
Գուրգեն Նարիմանյանը փորձառու բիզնես ղեկավար է: Ընդհանուր կառավարման, բիզնեսի տրանսֆորմացիայի և ռազմավարական զարգացման ոլորտներում ունի բազմաթիվ տարիների փորձ։ Ներկայումս նա զբաղեցնում է Revery Food & Beverages ընկերության Զարգացման փոխնախագահի պաշտոնը։ Նրա հետևում է ընկերության աճին, ղեկավարում է նորարարական և թվային նախագծերը Կովկասյան տարածաշրջանում։ Նախկինում Գուրգենը ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել PepsiCo-ում և Mars Inc.-ում՝ ապահովելով նշանակալի արդյունքներ և բիզնեսի կայուն զարգացում։ Նա ունի ACCA որակավորում և տնտեսագիտական գիտությունների մագիստրոսի աստիճան Երևանի Պետական Տնտեսագիտական Համալսարանից։
• Հորթըն Բիբի-Սենթըր
Եվրասիա հիմնադրամի պատվավոր նախագահ
Պրն․Հորթըն Բիբի-Սենթըրն Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի (ԵՀՀ) հիմնադիր՝ ԱՄՆ-ում տեղակայված Եվրասիա հիմնադրամի պատվավոր նախագահն է: 2018 թվականին պաշտոնաթող է եղել՝ 12 տարի որպես նախագահ, և ընդհանուր առմամբ 25 տարի հիմնադրամում աշխատելուց հետո։ Հորթըն Բիբի-Սենթըրի գլխավորությամբ Եվրասիա հիմնադրամի գործունեության ընթացքում սկսվել են հատուկ ծրագրեր, ինչպիսիք են տնտեսական կրթությանն, հետազոտական և փոքր բիզնեսի վարկավորմանն ուղղված նախագծերը։ Հարավային Կովկասում գործող Եվրոպա հիմնադրամի, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամների և Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնների հետ իր կապից զատ, պրն․Բիբի-Սենթըրը հանդիսանում է մի շարք կազմակերպությունների խորհուրդների անդամ, այդ թվում՝ Ուկրաինայում Կիևի տնտեսագիտական դպրոցի, Լիտվայում Եվրոպական հումանիտար համալսարանի և Ղազախստանում գործող Եվրասիա հիմնադրամ Կենտրոնական Ասիայի։ Մինչ Եվրասիա հիմնադրամին միանալը, պրն Բիբի-Սենթըրը մի քանի տարի աշխատել է ԱՄՆ-Սովետական միություն ծրագրային ուղղությամբ՝ միջպետական տեխնիկական փոխանակումներից մինչև առևտրային համատեղ ձեռնարկությունների հիմնում։ Պրն․Բիբի-Սենթըրն ունի սովետագիտության բակալավրի աստիճան՝ Բրաունի համալսարանից և ռուսագիտության մագիստրոսի աստիճան՝ Հարվարդի համալսարանից։
• Աննա Օհանյան
Քաղաքական գիտությունների դոցենտ, Սթոնհիլ քոլեջ
• Դանիել Տարշիս
Ստոկհոլմի համալսարանի քաղաքագիտության վաստակաշատ պրոֆեսոր
Դանիել Տարշիսը Ստոկհոլմի համալսարանի քաղաքագիտության վաստակաշատ պրոֆեսոր է: Դոկտոր Տարշիսը միջազգայնորեն հայտնի է որպես Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար (1994թ. հունիսից մինչև 1999 թվականի սեպտեմբերը)։ Իր պաշտոնավարման ընթացքում նա պատմական դերակատարություն է ունեցել, Ռուսաստանի նման երկրների ընդրգկելով Եվրոպայի խորհրդում։
1972 թվականին դոկտոր Տարշիսը պաշտպանել է «Պետությունից այն կողմ. քաղաքական կազմակերպումներն ապագայում ըստ դասական և խորհրդային մարքսիզմի» ատենախոսությունը։ Ակադեմիական գործունեությունը սկզբում ծավալել է որպես Ուփսալայի համալսարանի, հետագայում՝ Ստոկհոլմի համալսարանի պրոֆեսոր:
Ակադեմիական գործունեությանը զուգահեռ ընթացող իր նշանավոր քաղաքական կարիերան ընդգրկել է այնպիսի փուլ, ինչպես Շվեդիայի խորհրդարանի անդամությունը, որտեղ դոկտոր Տարշիսը ներկայացրել է Լիբերալ կուսակցությունը և զբաղեցրել պաշտոններ խորհրդարանի առանցքային հանձնաժողովներում։ Վարչապետ Օլա Ուլսթենի աշխատակազմում եղել է պետքարտուղար։
2008 թվականին դոկտոր Տարշիսն ընտրվել է Շվեդիայի թագավորական գիտությունների ակադեմիայի անդամ: Դանիել Տարշիսն ազդեցիկ գործիչ է քաղաքագիտության ասպարեզում, ճանաչված իր մնայուն ժառանգությամբ ինչպես գիտակրթական, այնպես էլ հանրային ծառայության ոլորտներում։
• Ուիլյամ Հենլոն
ՈՒՆԻՍԵՖ-ի Սուխումի գրասենյակի ղեկավար
Ուիլյամ Հենլոնը հանդիսանում է ՈՒՆԻՍԵՖ-ի Սուխումի գրասենյակի ղեկավարը 2017թ․ սեպտեմբերից։ Նա ստացել է հումանիտար գիտությունների մագիստրոսի կոչում Ջոն Հոպկինսի անվան համալսարանի միջազգային հարաբերությունների և միջազգային տնտեսագիտության առաջատար ուսումնասիրությունների դպրոցից, ինչպես նաև արժանացել է շրջակա միջավայրի ուսումնասիրությունների գծով բնական գիտությունների մագիստրոսի կոչման Կենտրոնական Եվրոպական Համալսարանում: Նախկինում Ուիլյամ Հենլոնը աշխատել է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում՝ Եվրոպայում, Վրաստանում և Հայաստանում։
• Դեանա Արսենյան
Քարնեգի կորպորացիա
Դեանա Արսենյանը Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիայի փոխտնօրենն է: 1983-1990 թթ. Դ. Արսենյանն աշխատել է որպես Կորպորացիայի «Խուսափելով միջուկային պատերազմից» ծրագրի ղեկավար: 1990 թ.-ին թողնելով Քարնեգի կորպորացիան՝ Դիանա Արսենյանը դարձել է Բրաունի համալսարանի (որը հետագայում միավորվեց միջազգային հետազոտությունների Վաթսոնի ինստիտուտի հետ) «Արտաքին քաղաքականության զարգացման կենտրոնի» ղեկավարի օգնական: 1997 թ.-ին վերադարձել է Կորպորացիա՝ որպես զարգացման և հատուկ ծրագրերի ղեկավարի օգնական:
Դ. Արսենյանը բակալավրիատում ստացել է քաղաքագետի մասնագիտություն Բարնարդ Քոլեջում, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների մասնագիտություն՝ Կոլումբիայի համալսարանի Միջազգային և հանրային հարաբերությունների բաժնի մագիստրատուրայում: Նախկինում Դ. Արսենյանը եղել է ԱՄՆ-ում «Հայկական ասամբլեա» կազմակերպության տնօրենների խորհրդի, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների խորհրդի անդամ:
• Լորենս Այվազյան
Եվրասիա հիմնադրամ (Վաշինգտոն), ԱՄՆ-Ռուսաստան քաղաքացիական հասարակությունների համագործակցության ծրագրի նախկին տնօրեն
Լորենս Այվազյանը 23 տարի շարունակ Եվրասիայի տարածաշրջանում, Բալկաններում և Մերձավոր Արևելքում մշակել, ղեկավարել, վերահսկել և գնահատել է տեղական կառավարման, իրավունքի գերակայության, քաղաքացիական հասարակության և տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ ծրագրեր։ Նա նաև տասներկու տարի ապրել և աշխատել է Ռուսաստանում և Հարավային Կովկասում։ 2011-2016թթ.-ին նա Ռուսաստանում ղեկավարել է ԱՄՆ-Ռուսաստան սոցիալական փորձագիտական ​​փոխանակում ծրագիրը, որը խրախուսում էր գործընկերների հորիզոնական համագործակցությունը կրթության, առողջապահության, օրենքի ու էթիկայի սկզբունքների գերակայության, խոցելի խմբերի պաշտպանության, տեղական ձեռներեցության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և լրատվական ոլորտներում: Նա նաև ղեկավարել է ԱՄՆ-Ռուսաստան համալսարանական գործընկերության ծրագիրը, որի միջոցով 33 համալսարաններ համագործակցել են ճշգրիտ և հասարակական գիտությունների, մաթեմատիկայի, բարձրագույն կրթության և լեզվաբանության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շուրջ։ 1990-ական թվականներին նա եղել է Եվրասիա հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակների (Թբիլիսիում, Երևանում և Բաքվում) հիմնադիր տնօրենը և տրամադրել է 10մլն դոլարի չափով, թվով 400-ից ավելի դրամաշնորհ`ՀԿ նախաձեռնությունների իրականացման համար:
Նա նախագծել և գործարկել է Եվրասիայի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային համագործակցության ծրագիրը, որը նպաստել է Հարավային Կովկասում կոնֆլիկտային կողմերի համագործակցությանը՝ համատեղ ծրագրերի և լավագույն փորձի փոխանակման միջոցով։ Նա նաև հիմնել է Եվրասիա հիմնադրամի փոքր բիզնեսի վարկավորման ծրագիրը Հայաստանում:
Պրն. Այվազյանը եղել է Վաշինգտոնում Ամերիկայի հայկական համագումարի կառավարության գործերի վարչության պետը և հանդիսացել ԱՄՆ-ի կողմից ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության կոնվենցիայի վավերացման հիմնական ջատագով: Նա Փրինսթոն համալսարանի ռուսաց լեզու և գրականության  մագիստրոսի գիտական աստիճան ունի, ինչպես նաև իրավաբանական աստիճան՝ Ջորջթաունի համալսարանից։ Նա նաև լիցենզավորված իրավաբան է:
• Նաիրա Ավետիսյան
Երեխաների պաշտպանության ծրագրի նախկին ղեկավար, ՅՈՒՆԻՍԵՖ Ուկրաինա
Նաիրա Ավետիսյանն ավելի քան 30 տարվա միջազգային փորձագետ է երեխաների զարգացման, հաշմանդամության, բարեկեցության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում։
Նա դոկտորի կոչում զարգացման մանկաբուժության ոլորտում և հետդոկտորական մասնագիտացում` մանկական նյարդաբանության և կլինիկական գենետիկայի և հաշմանդամության ոլորտներում (Երևանի պետական բժշկական համալսարան, Հարվարդի և Էմորի բժշկական դպրոցներ, ԱՄՆ): Բացի այդ, մասնակցել է հետբուհական դասընթացների հանրային կառավարման, երեխաների իրավունքների ջատագովության և գործընկերության (Մաաստրիխտի կառավարման դպրոց, Նիդեռլանդներ) և հատուկ կարիքների/ներառական կրթության (Օսլոյի համալսարան, Նորվեգիա) թեմաներով:
Նաիրան ՅՈՒՆԻՍԵՖ Ուկրաինայի Երեխաների պաշտպանության ծրագրի ղեկավարի պաշտոնում է 2017 թվականի դեկտեմբերից: 1999 թվականից մինչև 2012-ի վերջը Նաիրան աշխատել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանում, Մոլդովայում, Վիետնամում և Սիրիայում: 2013-ին նա միացել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդին՝ որպես գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ և 2016 թվականի կեսերին, տարածաշրջանային խորհրդականի գործառույթներով,  տեղափոխվել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Արևելյան Ասիայի/Խաղաղ օվկիանոսի տարածաշրջանային գրասենյակ, որը տեղակայված է Բանգկոկում։
Իր կարիերայի ընթացքում Նաիրան զբաղվել է երեխաների իրավունքների, մարդու իրավունքների, սոցիալական բարեկեցության/պաշտպանության, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի կառավարմամբ: Նախքան միջազգային կարիերան, Նաիրան երեխաներին սպասարկող կլինիկական և ակադեմիական ծրագրերի մասնակից է եղել:

The Board of Trustees of Eurasia Partnership Foundation makes decisions of financial and strategic significance. The full board meets twice a year, once in May and again in November. The Board may have also ad hoc on-line meetings. The board is made up of a diverse set of figures from Armenia, Europe and North America who bring a unique set of skills to the governance of EPF. This includes deep knowledge of the South Caucasus and civil society development and expertise in diplomacy, business, finance and law to ensure that the Foundation is professional, accountable and fiscally responsible.
List of Board Members
• Mary Sheehan (president)
International Organization for Migration (retired)
Mrs. Sheehan brings more than 30 years’ experience in the field of migration, including eight years with IOM in the Caucasus. From 1998-2002 she was the Chief of Mission in Yerevan, and from 1998-2002 she was the Regional Coordinator for the Caucasus based in Tbilisi. After a three year break from the region during which she opened the IOM office in Sri Lanka to provide emergency response and livelihood replacement for tsunami victims, Mrs. Sheehan returned to Tbilisi as Chief of Mission for the Georgia Office. She has also served as Deputy Director of Volunteer Programs to the Governor of California on issues related to the influx of Southeast Asians after the Vietnam war; Director of the International Catholic Migration Commission training program in Sudan for Ethiopian and Eritrean refugees involved in a U.S. resettlement program; and nine years in a law office dealing with immigration. She began her career with the United Farm Workers Union in California and Arizona, advocating for the rights to unionize and strike, on political campaigns and with voter registration.
• Michael Johnson
Director of Management and Operations for Peace Corps Armenia
Michael Johnson is currently the Director of Management and Operations for Peace Corps Armenia. Michael has over 20 years’ experience in non-profit financial management beginning with the Eurasia Foundation in Washington DC and the Caucasus where he successfully helped launch the network of Eurasia Partnership Foundations. Prior to his current position in Peace Corps, Michael spent 10 years with the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) as the Chief of Fund Administration for the Presence in Albania (2010 to 2013) and the High Commissioner on National Minorities (HCNM) in The Hague, Netherlands (2013 to 2019).
Michael has an MBA from Georgetown University in Washington DC and a Bachelor of Science in Business Administration from the University of Arizona.
• Horton Beebe-Center
President Emeritus of Eurasia Foundation
Mr. Beebe-Center is President Emeritus of Eurasia Foundation, having retired in 2018 after 12 years as president and 25 years with the foundation. During his tenure with Eurasia Foundation under Mr. Beebe-Center’s leadership, special projects such as the economic education and research program and the small business lending program were launched. In addition to his association with the Europe Foundation, Eurasia Partnership Foundation and Caucasus Research Resource Centers in the South Caucasus, Mr. Beebe-Center sits on the boards of several organizations, including the Kyiv School of Economics in Ukraine, the European Humanities University in Lithuania, and Eurasia Foundation of Central Asia in Kazakhstan. Prior to joining Eurasia Foundation, Mr. Beebe-Center worked for several years on US-Soviet projects ranging from intergovernmental technical exchanges to commercial joint ventures. Mr. Beebe-Center holds a bachelor’s degree in Soviet Studies from Brown University and a master’s degree in Russian Studies from Harvard University.
• Anna Ohanyan
Stonehill College
• Daniel Tarschys
Distinguished Professor of Political Science at Stockholm University
Daniel Tarschys is a distinguished professor of political science at Stockholm University. Dr. Tarschys is widely recognized for his role as the Secretary General of the Council of Europe, a position he held from June 1994 to September 1999. During his tenure, he made history by facilitating the inclusion of countries like Russia into the Council of Europe. In 1972, Dr. Tarschys earned his PhD with a thesis titled “Beyond the State: The Future Polity in Classical and Soviet Marxism.” His academic journey led him to become a professor at Uppsala University and, subsequently, at Stockholm University.
Beyond his academic pursuits, Dr. Tarschys had a distinguished political career. He served as a member of the Swedish Parliament, representing the Liberal Party, and held pivotal committee positions. Additionally, he served as a State Secretary in the cabinet of Prime Minister Ola Ullsten.
Dr. Tarschys is also a prolific author, known for his contributions in the form of papers and reports․ In 2008 he was elected to the Royal Swedish Academy of Sciences. Daniel Tarschys continues to be a respected and influential figure in the field of political science, leaving an enduring legacy in both academia and public service.
• William Hanlon
Chief of Field Office, UNICEF Sukhumi
William Hanlon is the Chief of Field Office for UNICEF in Sukhumi starting from September 2017. He holds an MA from the Johns Hopkins School of Advanced International Studies in International Relations and International Economics as well as an MSc in Environmental Sciences from the Central European University. William Hanlon has worked for the Organization for Security and Co-operation in Europe in Georgia and in Armenia. He finished his assignment as the Deputy Head of Office in Armenia but stays in the region.
• Deana Arsenian
Carnegie Corporation
Deana Arsenian, as vice president of the International Program, promotes the development of Carnegie Corporation’s grantmaking on international issues. She is also responsible for the Corporation’s work concerning Russia and Eurasia.
From 1983 to 1990, Ms. Arsenian worked as a program officer in the Corporation's Avoiding Nuclear War Program. In 1990, she left the Corporation to become the assistant director of the Center for Foreign Policy Development at Brown University, which later merged with the Watson Institute for International Studies. In 1997, Ms. Arsenian returned to the Corporation from the Watson Institute, where she was the assistant director for development and special projects.
Ms. Arsenian earned a BA in political science from Barnard College and an MA in international affairs from Columbia University’s School of International and Public Affairs. She is a former member of the board of directors of the Armenian Assembly and a member of the Council on Foreign Relations.
• Laurens Ayvazian
Former Program Director (US-Russia Civil Society Partnership Program) at Eurasia Foundation
Laurens Ayvazian has developed, directed, monitored and evaluated programs in local governance, rule of law, civil society, and market reform in the Eurasia region, Balkans and the Middle East for 23 years, including twelve years living and working in Russia and the South Caucasus.  From 2011-2016, he resided in Russia and directed the US-Russia Social Expertise Exchange, a program that encourages peer-to-peer cooperation in education, health, rule of law and ethics, protection of vulnerable groups, local entrepreneurship, environment, and media.  He also directed the US-Russia University Partnership Program, through which 33 universities cooperated in programs promoting advancement in exact and social sciences, mathematics, higher education, and linguistics.  He was the founding regional director of Eurasia Foundation’s offices in Tbilisi, Yerevan and Baku in the 1990s and approved over 400 grants totaling $10M in support of NGO initiatives.
He designed and launched Eurasia’s South Caucasus Regional Cooperation program that promoted partnerships across hostile borders in the South Caucasus through concrete work on joint projects and sharing of best practices. He also established the Eurasia Foundation Small Business Loan Program in Armenia.
Mr. Ayvazian served as Director of Governmental Affairs for the Armenian Assembly of America in Washington, DC, and was a key advocate for US ratification of the UN Genocide Convention.  He holds a degree in Russian language and literature from Princeton University and a law degree from Georgetown University and is a licensed attorney.
• Naira Avetisyan
Former Chief of Child Protection Programme, UNICEF Ukraine
Dr. Naira Avetisyan is an international expert in child development, disability, welfare and social protection with over 30 years of experience. She has Doctoral degree in Developmental Paediatrics and postdoctoral specialisation in Child Neurology, Clinical Genetics and Disability (Yerevan State Medical University, Harvard and Emory Medical Schools, USA).  In addition, she has postgraduate trainings in Public Policy, Advocacy and Partnerships for Children’s Rights (Maastricht School of Governance, Netherlands) and in Special Needs/Inclusive Education (Oslo University, Norway).
Naira has been in her current position of Chief of Child Protection Programme in UNICEF Ukraine since December 2017.  In the past, she worked with UNICEF from 1999 to end 2012 in Armenia, Moldova, Vietnam and Syria. In 2013, she joined the Council of Europe Office in Armenia as Deputy Head of the Office and left the organisation in mid- 2016 moving to UNICEF East Asia/Pacific Regional Office based in Bangkok as regional adviser. Throughout her career, Naira was engaged in the management of programmes in the field of child rights, human rights, social welfare/protection, rule of law and democracy. Prior to her international career, Naira was involved in clinical and academic programmes serving children.