Նաիրա Ավետիսյանն ավելի քան 30 տարվա միջազգային փորձագետ է երեխաների զարգացման, հաշմանդամության, բարեկեցության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում։
Նա դոկտորի կոչում զարգացման մանկաբուժության ոլորտում և հետդոկտորական մասնագիտացում` մանկական նյարդաբանության և կլինիկական գենետիկայի և հաշմանդամության ոլորտներում (Երևանի պետական բժշկական համալսարան, Հարվարդի և Էմորի բժշկական դպրոցներ, ԱՄՆ): Բացի այդ, մասնակցել է հետբուհական դասընթացների հանրային կառավարման, երեխաների իրավունքների ջատագովության և գործընկերության (Մաաստրիխտի կառավարման դպրոց, Նիդեռլանդներ) և հատուկ կարիքների/ներառական կրթության (Օսլոյի համալսարան, Նորվեգիա) թեմաներով:
Նաիրան ՅՈՒՆԻՍԵՖ Ուկրաինայի Երեխաների պաշտպանության ծրագրի ղեկավարի պաշտոնում է 2017 թվականի դեկտեմբերից: 1999 թվականից մինչև 2012-ի վերջը Նաիրան աշխատել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանում, Մոլդովայում, Վիետնամում և Սիրիայում: 2013-ին նա միացել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդին՝ որպես գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ և 2016 թվականի կեսերին, տարածաշրջանային խորհրդականի գործառույթներով, տեղափոխվել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Արևելյան Ասիայի/Խաղաղ օվկիանոսի տարածաշրջանային գրասենյակ, որը տեղակայված է Բանգկոկում։
Իր կարիերայի ընթացքում Նաիրան զբաղվել է երեխաների իրավունքների, մարդու իրավունքների, սոցիալական բարեկեցության/պաշտպանության, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի կառավարմամբ: Նախքան միջազգային կարիերան, Նաիրան երեխաներին սպասարկող կլինիկական և ակադեմիական ծրագրերի մասնակից է եղել:

Dr. Naira Avetisyan is an international expert in child development, disability, welfare and social protection with over 30 years of experience. She has Doctoral degree in Developmental Paediatrics and postdoctoral specialisation in Child Neurology, Clinical Genetics and Disability (Yerevan State Medical University, Harvard and Emory Medical Schools, USA).  In addition, she has postgraduate trainings in Public Policy, Advocacy and Partnerships for Children’s Rights (Maastricht School of Governance, Netherlands) and in Special Needs/Inclusive Education (Oslo University, Norway).
Naira has been in her current position of Chief of Child Protection Programme in UNICEF Ukraine since December 2017.  In the past, she worked with UNICEF from 1999 to end 2012 in Armenia, Moldova, Vietnam and Syria. In 2013, she joined the Council of Europe Office in Armenia as Deputy Head of the Office and left the organisation in mid- 2016 moving to UNICEF East Asia/Pacific Regional Office based in Bangkok as regional adviser. Throughout her career, Naira was engaged in the management of programmes in the field of child rights, human rights, social welfare/protection, rule of law and democracy. Prior to her international career, Naira was involved in clinical and academic programmes serving children.