Դանիել Տարշիսը Ստոկհոլմի համալսարանի քաղաքագիտության վաստակաշատ պրոֆեսոր է: Դոկտոր Տարշիսը միջազգայնորեն հայտնի է որպես Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար (1994թ. հունիսից մինչև 1999 թվականի սեպտեմբերը)։ Իր պաշտոնավարման ընթացքում նա պատմական դերակատարություն է ունեցել, Ռուսաստանի նման երկրների ընդրգկելով Եվրոպայի խորհրդում։
1972 թվականին դոկտոր Տարշիսը պաշտպանել է «Պետությունից այն կողմ. քաղաքական կազմակերպումներն ապագայում ըստ դասական և խորհրդային մարքսիզմի» ատենախոսությունը։ Ակադեմիական գործունեությունը սկզբում ծավալել է որպես Ուփսալայի համալսարանի, հետագայում՝ Ստոկհոլմի համալսարանի պրոֆեսոր:
Ակադեմիական գործունեությանը զուգահեռ ընթացող իր նշանավոր քաղաքական կարիերան ընդգրկել է այնպիսի փուլ, ինչպես Շվեդիայի խորհրդարանի անդամությունը, որտեղ դոկտոր Տարշիսը ներկայացրել է Լիբերալ կուսակցությունը և զբաղեցրել պաշտոններ խորհրդարանի առանցքային հանձնաժողովներում։ Վարչապետ Օլա Ուլսթենի աշխատակազմում եղել է պետքարտուղար։
2008 թվականին դոկտոր Տարշիսն ընտրվել է Շվեդիայի թագավորական գիտությունների ակադեմիայի անդամ: Դանիել Տարշիսն ազդեցիկ գործիչ է քաղաքագիտության ասպարեզում, ճանաչված իր մնայուն ժառանգությամբ ինչպես գիտակրթական, այնպես էլ հանրային ծառայության ոլորտներում։

Distinguished Professor of Political Science at Stockholm University
Daniel Tarschys is a distinguished professor of political science at Stockholm University. Dr. Tarschys is widely recognized for his role as the Secretary General of the Council of Europe, a position he held from June 1994 to September 1999. During his tenure, he made history by facilitating the inclusion of countries like Russia into the Council of Europe. In 1972, Dr. Tarschys earned his PhD with a thesis titled “Beyond the State: The Future Polity in Classical and Soviet Marxism.” His academic journey led him to become a professor at Uppsala University and, subsequently, at Stockholm University.
Beyond his academic pursuits, Dr. Tarschys had a distinguished political career. He served as a member of the Swedish Parliament, representing the Liberal Party, and held pivotal committee positions. Additionally, he served as a State Secretary in the cabinet of Prime Minister Ola Ullsten.
Dr. Tarschys is also a prolific author, known for his contributions in the form of papers and reports․ In 2008 he was elected to the Royal Swedish Academy of Sciences. Daniel Tarschys continues to be a respected and influential figure in the field of political science, leaving an enduring legacy in both academia and public service.