Դեանա Արսենյանը Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիայի փոխտնօրենն է: 1983-1990 թթ. Դ. Արսենյանն աշխատել է որպես Կորպորացիայի «Խուսափելով միջուկային պատերազմից» ծրագրի ղեկավար: 1990 թ.-ին թողնելով Քարնեգի կորպորացիան՝ Դիանա Արսենյանը դարձել է Բրաունի համալսարանի (որը հետագայում միավորվեց միջազգային հետազոտությունների Վաթսոնի ինստիտուտի հետ) «Արտաքին քաղաքականության զարգացման կենտրոնի» ղեկավարի օգնական: 1997 թ.-ին վերադարձել է Կորպորացիա՝ որպես զարգացման և հատուկ ծրագրերի ղեկավարի օգնական:
Դ. Արսենյանը բակալավրիատում ստացել է քաղաքագետի մասնագիտություն Բարնարդ Քոլեջում, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների մասնագիտություն՝ Կոլումբիայի համալսարանի Միջազգային և հանրային հարաբերությունների բաժնի մագիստրատուրայում: Նախկինում Դ. Արսենյանը եղել է ԱՄՆ-ում «Հայկական ասամբլեա» կազմակերպության տնօրենների խորհրդի, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների խորհրդի անդամ:

Deana Arsenian, as vice president of the International Program, promotes the development of Carnegie Corporation’s grantmaking on international issues. She is also responsible for the Corporation’s work concerning Russia and Eurasia.
From 1983 to 1990, Ms. Arsenian worked as a program officer in the Corporation's Avoiding Nuclear War Program. In 1990, she left the Corporation to become the assistant director of the Center for Foreign Policy Development at Brown University, which later merged with the Watson Institute for International Studies. In 1997, Ms. Arsenian returned to the Corporation from the Watson Institute, where she was the assistant director for development and special projects.
Ms. Arsenian earned a BA in political science from Barnard College and an MA in international affairs from Columbia University’s School of International and Public Affairs. She is a former member of the board of directors of the Armenian Assembly and a member of the Council on Foreign Relations.