Լորենս Այվազյանը 23 տարի շարունակ Եվրասիայի տարածաշրջանում, Բալկաններում և Մերձավոր Արևելքում մշակել, ղեկավարել, վերահսկել և գնահատել է տեղական կառավարման, իրավունքի գերակայության, քաղաքացիական հասարակության և տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ ծրագրեր։ Նա նաև տասներկու տարի ապրել և աշխատել է Ռուսաստանում և Հարավային Կովկասում։ 2011-2016թթ.-ին նա Ռուսաստանում ղեկավարել է ԱՄՆ-Ռուսաստան սոցիալական փորձագիտական փոխանակում ծրագիրը, որը խրախուսում էր գործընկերների հորիզոնական համագործակցությունը կրթության, առողջապահության, օրենքի ու էթիկայի սկզբունքների գերակայության, խոցելի խմբերի պաշտպանության, տեղական ձեռներեցության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և լրատվական ոլորտներում: Նա նաև ղեկավարել է ԱՄՆ-Ռուսաստան համալսարանական գործընկերության ծրագիրը, որի միջոցով 33 համալսարաններ համագործակցել են ճշգրիտ և հասարակական գիտությունների, մաթեմատիկայի, բարձրագույն կրթության և լեզվաբանության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շուրջ։ 1990-ական թվականներին նա եղել է Եվրասիա հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակների (Թբիլիսիում, Երևանում և Բաքվում) հիմնադիր տնօրենը և տրամադրել է 10մլն դոլարի չափով, թվով 400-ից ավելի դրամաշնորհ`ՀԿ նախաձեռնությունների իրականացման համար:
Նա նախագծել և գործարկել է Եվրասիայի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային համագործակցության ծրագիրը, որը նպաստել է Հարավային Կովկասում կոնֆլիկտային կողմերի համագործակցությանը՝ համատեղ ծրագրերի և լավագույն փորձի փոխանակման միջոցով։ Նա նաև հիմնել է Եվրասիա հիմնադրամի փոքր բիզնեսի վարկավորման ծրագիրը Հայաստանում:
Պրն. Այվազյանը եղել է Վաշինգտոնում Ամերիկայի հայկական համագումարի կառավարության գործերի վարչության պետը և հանդիսացել ԱՄՆ-ի կողմից ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության կոնվենցիայի վավերացման հիմնական ջատագով: Նա Փրինսթոն համալսարանի ռուսաց լեզու և գրականության մագիստրոսի գիտական աստիճան ունի, ինչպես նաև իրավաբանական աստիճան՝ Ջորջթաունի համալսարանից։ Նա նաև լիցենզավորված իրավաբան է:

Laurens Ayvazian has developed, directed, monitored and evaluated programs in local governance, rule of law, civil society, and market reform in the Eurasia region, Balkans and the Middle East for 23 years, including twelve years living and working in Russia and the South Caucasus. From 2011-2016, he resided in Russia and directed the US-Russia Social Expertise Exchange, a program that encourages peer-to-peer cooperation in education, health, rule of law and ethics, protection of vulnerable groups, local entrepreneurship, environment, and media. He also directed the US-Russia University Partnership Program, through which 33 universities cooperated in programs promoting advancement in exact and social sciences, mathematics, higher education, and linguistics. He was the founding regional director of Eurasia Foundation’s offices in Tbilisi, Yerevan and Baku in the 1990s and approved over 400 grants totaling $10M in support of NGO initiatives.
He designed and launched Eurasia’s South Caucasus Regional Cooperation program that promoted partnerships across hostile borders in the South Caucasus through concrete work on joint projects and sharing of best practices. He also established the Eurasia Foundation Small Business Loan Program in Armenia.
Mr. Ayvazian served as Director of Governmental Affairs for the Armenian Assembly of America in Washington, DC, and was a key advocate for US ratification of the UN Genocide Convention. He holds a degree in Russian language and literature from Princeton University and a law degree from Georgetown University and is a licensed attorney.