Կրոնական հանդուրժողականության թեմայով լավագույն լրագրողական նյութի ամենամյա մրցույթ (2020-2021)
Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ) «Կայուն բարեփոխումներին ընդառաջ․ կրոնի կամ համոզմունքի ազատության խթանումը Հայաստանում 2018-2021» ծրագրի շրջանակներում հայտարարում է մրցույթ՝ կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների մասին հանդուրժողականության թեմայի շուրջ լավագույն լրագրողական նյութի համար։
Մրցույթի նպատակն է խրախուսել Հայաստանում հանդուրժողականության, խաղաղ համակեցության և բազմազանության վերաբերյալ հավասարակշռված և նրբանկատ լրագրողական լուսաբանումը, որը կնպաստի փոքրամասնություն կազմող համայնքների նկատմամբ հասարակության հանդուրժողական և հարգալից վերաբերմունքի ամրապնդմանը։
Մրցույթը կընդգրկի 2020 թվականի փետրվարի 1-ից մինչև 2021 թվականի ապրիլի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում հրապարակված մեդիա նյութերը։ Նախատեսված մրցանակը շնորհվելու է մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից, որը դիտարկելու է Հայաստանում առկա կրոնական, ազգային և էթնիկ փոքրամասնությունների հիմնահարցերին անդրադարձ կատարած աշխատանքները։
Ընտրված աշխատանքների հեղինակներին շնորհվելու են մրցանակներ և հավաստագրեր։
Մրցույթի մասնակցության պայմանները և վերջնաժամկետը
Լրագրողական նյութը.
- կարող է լինել ցանկացած ձևաչափով՝ տպագիր, ռադիո, հեռուստատեսային, մուլտիմեդիա, առցանց, ֆոտոպատմություն և այլն,
- պիտի հրապարակված լինի հայաստանյան ԶԼՄ-ներից որևէ մեկում՝ 2020 փետրվարի 1-ից մինչև 2021 թվականի ապրիլի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում,
- պիտի անդրադառնա ազգային և կրոնական հանդուրժողականությանը վերաբերող ամենատարբեր թեմաներին, Հայաստանում խաղաղ համակեցությանը, տեղահանված և Հայաստանում ապաստան գտած մարդկանց, միգրանտների խնդիրներին, կենցաղին, պսակաժահրի արդյունքում և սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը Հայաստանի, Արցախի ու Ադրբեջանի միջև պատերազմի արդյունքում համայնքի ներկայացուցիչների մոտ առաջացած խնդիրներին և այլն,
- պիտի մրցույթին ներկայացվի հեղինակի կողմից կամ երրորդ անձի կողմից՝ հեղինակի համաձայնությամբ,
- պիտի հրապարակված լինի հայերեն։
Նյութերը կընդունվեն մինչև 2021 թվականի մայիսի 15-ը։ Յուրաքանչյուր անհատ կարող է ներկայացնել 1-4 հայտ։
Մրցույթին դիմելու համար անհրաժեշտ է լրացնել առցանց հայտադիմումը:
Հարցերի կամ տեխնիկական խնդիրների դեպքում խնդրում ենք գրել Անահիտ Խաչատրյանին՝ [email protected] կամ զանգահարել +374 96 029 614։

Annual Media Award Contest for the best coverage on religious tolerance (2020-2021)
Eurasia Partnership Foundation (EPF), within the framework of the Project “Towards sustainable reform: promoting freedom of religion or belief in Armenia for 2018-2021”, announces a contest for the best media coverage on the topic of tolerance towards the religious and national minorities.
The aim of the contest is to encourage balanced and delicate media reporting on tolerance, peaceful coexistence and diversity in Armenia which will promote the development of a tolerant and respectful attitude of the society towards minority communities.
Media reports published within the time period from 1 February 2020, to 5 April 2021, will be considered for the award. The award is planned to be granted by a professional commission which will consider the works carried out in reflection of the problems of religious, national and ethnic minorities that currently exist in Armenia.
The authors of selected works will be granted with awards and certificates.
The terms and the deadline for participation in the contest
The media material:
- can be of any format – a printed, radio, TV, multimedia, online, photo story, etc.;
- should have to be published in one of the Armenia media outlets within the time period from 1 February 2020 to 5 April, 2021;
- should reflect on any of the various themes pertaining to national and religious tolerance, peaceful coexistence, problems and daily life of those displaced and settled in Armenia, the issues that they have faced during the spread of COVID-19 and that have appeared because of the September 27-November 10 war between Armenia, Artsakh and Azerbaijan, etc.
- should be submitted by the author or by a third person, with the author's consent;
- should be published in Armenian.
The deadline to receive submissions is May 15, 2021. Each individual may submit up to 4 applications.
To apply for the contest, online application must be filled in.
In case of questions or technical problems, please, write to Anahit Khachatryan, at [email protected] or call +374 96 029 614.