Դրամաշնորհային ծրագրերի մրցույթ. Աջակցություն քաղաքացիական հասարակությանը (փակված է)
*Աջակցություն քաղաքացիական հասարակությանը բաց դրամաշնորհների մրցույթի այս փուլի դիմումներն ընդունվելու են մինչև օգոստոսի 10-ը ներառյալ։
Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ), Շվեդիայի միջազգային զարգացման գործակալության հետ իր գործընկերության շրջանակներում, հայտարարում է «Աջակցություն քաղաքացիական հասարակությանը» ծրագրով «Բաց դռների» դրամաշնորհային մրցույթ քաղաքացիական հասարակության համար:
Հետհեղափոխական իրավիճակը, համաճարակն ու պատերազմն էական ազդեցություն են գործել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության վրա՝ առաջ քաշելով նոր խնդիրներ, կարիքներ և առաջնահերթություններ, ինչպես նաև ի հայտ բերելով գործունեության նոր ոլորտներ և գործիքներ։ Նոր իրավիճակում արագ և արդյունավետ վերակազմակերպվելու, թարմ ծրագրային գաղափարներ գեներացնելու և իրականացնելու համար քաղաքացիական հասարակությունը ֆինանսական ռեսուրսների և կարողությունների զարգացման կարիք ունի։
«Բաց դռների» մրցույթը ենթադրում է գործունեության հնարավորին լայն թեմատիկ շրջանակ և գործիքակազմ։ ԵՀՀ-ն ողջունում է մարդու իրավունքները, գենդերային հավասարությունը հասցեագրող, խտրականության և բռնության բացառմանը, բնապահպանությանը, քաղաքային պլանավորմանը և զարգացմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, շահերի բախման կառավարմանն ուղղված նախագծերը և այլ նախագծեր, որոնք աջակցում են բարեփոխումներին և թիրախավորում այսօրվա կարիքները: Կարևոր են այնպիսի գործունեության տեսակներ, որոնք ընդգրկում են հանրային իրազեկում, մասնակցության ապահովում, քաղաքականությունների մշակում և ջատագովություն, մասնակցային պլանավորում և մշտադիտարկում: Սակայն ամենակարևորը նոր գաղափարների մշակումը և փորձարկումն է: Վերը նշված թեմատիկ առաջնահերթությունները և գործունեության տեսակները պետք է դիտարկվեն որպես պայմանական հուշող օրինակներ։ ԵՀՀ-ն պատրաստ է աջակցել նաև այլ ոլորտային ուղղվածություն և գործիքակազմ ունեցող ծրագրերի, եթե դրանք նպաստեն հետհեղափոխական, համաճարակային և հետպատերազմական իրավիճակում քաղաքացիական հասարակության կողմից արդյունավետ գործունեության իրականացմանը։
Անկախ ծրագրային առաջարկի ոլորտից և թեմատիկ ուղղվածությունից, նախագծի մեթոդաբանությունը պիտի հաշվի առնի արժեքային մոտեցումները՝ հարգանք մարդու իրավունքների հանդեպ, գենդերային հավասարություն, զգայունություն շրջակա միջավայրի նկատմամբ:
Մրցույթին դիմելու պայմանները և անհրաժեշտ փաստաթղթերը
- Մրցույթին կարող են դիմել ՀՀ ում գրանցված և գործող ՔՀԿ-ները
- Կազմակերպություններին տրամադրվող մեկ դրամաշնորհի չափը կկազմի 5,000,000-10,000,000 ՀՀ դրամ
- Հայտատու կազմակերպությունից ակնկալվում է առնվազն 10% համաֆինանսավորում ծրագրին` դրամական և/կամ ոչ դրամական միջոցներով։
- Դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացման համար նախատեսված ժամկետը մինչև 8 ամիս է։ Ծրագրի իրականացման ընթացքում ԵՀՀ աշխատակիցներըը կտրամադրեն հընթացս խորհրդատվություն բովանդակային և տեխնիկական հարցերով։
- «Բաց դռների» մրցույթը չունի վերջնաժամկետ և բաց է հետաքրքրված հայտատուների համար մինչև մրցույթի ավարտի մասին հավելյալ տեղեկատվության հրապարակումը։
Հայտերի գնահատման չափանիշները
Ներկայացված հայտերն ընդունվում են պարզեցված տարբերակով: Անկախ հանձնաժողովը դրանք կգնահատի ըստ հետևյալ չափանիշների.
№ |
Չափանիշ |
Միավոր |
1 |
Նախագծի արդիականությունը |
30 |
2 |
Նորարարությունը |
25 |
3 |
Համապատասխանությունը «Աջակցություն քաղաքացիական հասարակությանը» ծրագրի նպատակներին և առաջնահերթություններին |
20 |
4 |
Բյուջեի համապատասխանությունը ծրագրի բովանդակությանը |
Հաստատված նախագծերի համար ԵՀՀ-ի հետ համաստեղծման գործընթաց կիրականացվի՝ վերջնական նախագծային փաթեթը կառուցելու նպատակով:
Ծրագրին մասնակցելու համար հայտատուները պետք է լրացնեն կարճ հայտադիմում (տե՛ս կից) և կցեն հայտադիմումում նշված փաստաթղթերի պատճենները, փաթեթն ուղարկելով ԵՀՀ՝ էլեկտրոնային տարբերակով, [email protected] էլ․ հասցեով՝ իմակի տուփիկում (subject line) նշելով “CS support_open door” և կարճ՝ ծրագրի վերնագիրը:
Մանրամասների համար կարող եք դիմել ծրագրի ղեկավար Ջուլյա Սահակյանին՝ զանգահարելով՝ +37491 374320, կամ գրելով՝ [email protected] հասցեին։
Մրցույթն անցկացվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից իրականացվող «Աջակցություն քաղաքացիական հասարակությանը» ծրագրի շրջանակում։

Call for Open Door Grants. Support to Civil Society
In cooperation with Swedish International Development Agency, Eurasia Partnership Foundation (EPF) announces an Open door grants competition for the civil society within the frameworks of “Civil Society Support for Ensuring Impact on Reforms” (CS Support) project.
The post-revolutionary situation, Covid-19 pandemic and the 44-day war have had a significant impact on Armenian civil society, raising new issues, needs and priorities, as well as discovering new areas and tools to work with. In order to reorganize, implement and generate projects effectively in the new reality, Armenian civil society needs to develop its capacities and enrich its financial resources.
The Open door grants competition entails a wide range of thematic areas, activities and tools. EPF welcomes projects addressing the issues of human rights, gender equality, anti-discrimination and violence, environmental issues, urban planning and development, anti-corruption, conflict of interest and other projects that promote public awareness and target current needs and priorities.
The grant scheme stresses actions and activities that include public awareness, participation, policy development, advocacy, participatory planning, and monitoring. All in all, the most crucial aspect of the call is to develop and test new ideas. The above-mentioned thematic priorities and types of activities should be considered as examples.
EPF is ready to support other field-oriented projects, only if they contribute to the effective implementation of civil society activities in the post-revolutionary, post-pandemic and post-war situation.
Regardless of the field and the thematic direction of the proposal, the methodology of the project should take into account the following core approaches: respect for human rights, gender equality and sensitivity to the environment.
Eligibility criteria and necessary documents
- CSOs that are registered and operate in the RA are eligible to apply.
- The amount of a grant ranges from 5,000,000 to 10,000,000 AMD.
- The applying organization is expected to share the 10% of project costs either financially or with other means.
- The duration for the implementation of the project is up to 8 months. During the implementation of the project, EPF staff members will accompany the grantees
- The Open door grants call has no deadline and is available for interested applicants until further notice.
Evaluation Criteria
Submitted applications are accepted in a simplified version. An independent committee will evaluate them according to the following criteria:
â„– |
Criterion |
Points |
1 |
Relevance of the project |
30 |
2 |
Innovation |
25 |
3 |
Compliance with the objectives and priorities of the "CS Support” project |
20 |
4 |
Budget compliance with the proposed project |
Under the supervision of EPF, co-creation sessions will be conducetd for the representatives of the approved projects, in order to prepare the final package of the proposals.
In order to participate in the program, applicants must complete concept note form and enclose copies of the documents mentioned in the application by sending the electronic package to EPF at [email protected], mentioning "CS support_open door" in the subject line and the short title of the project.
For further details, please contact Julya Sahakyan, Project manager at EPF, by calling (+37491) 37 43 20 or sending an e-mail to [email protected].
This competition is organized within the Eurasia Partnership Foundation “Civil Society Support for Ensuring Impact on Reforms” project with the support of Swedish Government.