Հայտերի ընդունում: Ընդունվում են խաղաղության ծրագրի մասնակցության հայտեր
Գերմանիայի Կանդիդ հիմնադրամը, Հայաստանում Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը և Ադրբեջանում Մարդասիրական հետազոտության միություն ՀԿ–ն համատեղ իրականացնելու են մի նախագիծ` ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների մերձեցմանը։
Ծրագրի շրջանակներում երկու երկրների (ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի) երիտասարդ մասնագետները պետք է գրեն փոքր էսսե՝ ներկայացնելով իրենց գաղափարները և տեսլականը կյանքի կամ կյանքի տարբեր ոլորտների վերաբերյալ առաջիկա մի քանի տարիներին խաղաղության համաձայնագիր կնքվելու պարագայում: Այս համատեքստում հոդվածները (էսսեները) կարող են պատասխանել հետևյալ հարցերին.
- Ինչպե՞ս խաղաղության համաձայնագիրը կանդրադառնա սահմանային գյուղերի կյանքին։
- Ի՞նչ զգացողություններ կլինեն՝ առաջին անգամ հարևան երկիրը տեսնելով կամ երկու տասնամյակ հետո այնտեղ վերադառնալով:
- Ի՞նչ ազդեցություն կունենա խաղաղության համաձայնագիրը երկու երկրների զարգացման վրա։
Ծրագրի նպատակն է ստեղծել Հարավային Կովկասում համատեղ ապագայի վերաբերյալ դրական տեսլականներով մի խճանկար (պատկեր)։
Հոդվածները կտպագրվեն գրքում, ինչպես նաև կտեղադրվեն առցանց հարթակում։ Հայ և ադրբեջանցի մասնակիցները կհանդիպեն և կքննարկեն իրենց գաղափարները Վրաստանում։
Ինչ կստանան մասնակիցները
Մասնակիցները կդառնան հայկական և ադրբեջանական կողմերի մերձեցման ջանքերին ուղղված աշխատանքների մի մաս, ինչպես նաև կնպաստեն հակամարտության սրացումը մեղմացնելու գործին։ Նրանք հնարավորություն կստանան փոխանակել իրենց գաղափարները և տեսակետները Ադրբեջանի առաջադեմ երիտասարդների հետ և իրենց ստեղծագործական աշխատանքները հրապարակելու հնարավորություն կստանան։
Ծրագրի շրջանակներում մասնակիցները կստանան փոքր դրամական պարգևատրում իրենց էսսեների համար։ Կփոխհատուցվի դեպի Թբիլիսի ուղևորության բոլոր ծախսերը։
Մասնակցության պահանջները
- տարիքը՝ 23-33
- անգլերենի գերազանց իմացություն
- երկխոսության մեջ մտնելու ցանկություն
- ստեղծագործականություն, երևակայություն և գրելու տաղանդ
- գիտական, գիտահետազոտական, լրագրության, արվեստի ոլորտներում, ինչպես նաև պետական հաստատություններում աշխատելու, քաղաքական ակտիվության փորձը ցանկալի է, բայց ոչ պարտադիր
- մինչև 2015 թ. հոկտեմբերի կեսը էսսե (3-5 էջ) գրելու ցանկություն
Ընտրված մասնակիցները պետք է ներկա լինեն 2015թ. օգոստոսի 14–ին կայանալիք մեկնարկային հանդիպմանը, ինչպես նաև 2015թ. սեպտեմբերի վերջին Թբիլիսիում կայանալիք 3 օրյա աշխատանքային հանդիպմանը։
Հետաքրքված անձինք պետք է անգլերեն լեզվով ուղարկեն ինքնակենսագրական, ինչպես նաև փոքր նկարագրություն այն թեմաների վերաբերյալ, որոնց կցանկանան անդրադառնալ իրենց հոդվածներում։ Դիմումները պետք է ուղարկել Անի Թովմասյանին atovmasyan@epfound.am էլ. հասցեով։

Call for Applications. We are looking for participants for a peace project. (closed)
Candid Foundation from Germany together with Eurasia Partnership Foundation from Armenia and the Humanitarian Research Union NGO from Azerbaijan will be conducting a project to contribute to rapprochement between Armenian and Azerbaijani civil societies.
Young professionals from both countries (as well as Nagorno-Karabakh) shall write short essays describing their ideas and visions of what life or aspects of life could look like if there was a peace deal in the next few years. How would it affect border villages? How will it feel to see the neighboring country for the first time or return after more than two decades? How will it affect the development of both countries? Our goal is to create a mosaic of positive visions for a shared future in the South Caucasus.
The essays will be published in a book as well as on a web platform. The Armenian and Azerbaijani participants will meet and discuss their ideas during a workshop in Georgia.
What we offer:
Participants will be part of the rapprochement efforts between the Armenian and Azerbaijani sides, and will contribute to deflecting an escalation of the conflict. They will get a chance to exchange views with Azerbaijani open-minded young adults, and a chance to publish a creative peace of work in an official setting.
Participants will also benefit from a small remuneration for their essays and an all-expenses-included trip to Tbilisi.
What we are looking for Armenian participants corresponding to these requirements:
- Age: 23-33
- fluency in English
- openness to dialogue with participants from Azerbaijan
- creativity, imagination and a penchant for writing
- ideally, but not necessarily a background in academia, thinks tanks, political activism, state/government institutions, journalism, art or writing
and finally
- the willingness to contribute a 3- to 5-page essay by mid-October 2015
If chosen, participants need to be in Yerevan for the Kick-Off Meeting on Friday, August 14, 2015. They should also be free for a 3-day workshop in Tbilisi in late September 2015.
Interested candidates should send an English-language CV and a few lines with 2 or 3 potential ideas (in English) for their essays to Ani Tovmasyan at atovmasyan@epfound.am