Երևանում բացվեց «Հետևանքը՝ արտեֆակտ» ցուցահանդեսը
2020 թ․փետրվարի 8-ին Հայաստանի նկարիչների միության սրահում բացվեց «Հետևանքը՝ արտեֆակտ» ցուցահանդեսը: Նույն օրը Մոսկվա կինոթատրոնում տեղի ունեցավ համանուն ֆիլմի փակ ցուցադրությունը:
Ֆիլմի ցուցադրությունը և ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին կառավարության, քաղաքացիական հասարակության, գիտության և այլ ոլորտների ներկայացուցիչները։ Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաները։
«Հետևանքը՝ արտեֆակտ» նախագիծը 2019 թ. ընթացքում իրականացրել են լուսանկարիչ Արեգ Բալայանը և արվեստագետ Էդիկ Պողոսյանը: Ֆիլմը և ցուցահանդեսը փորձ է՝ քննելու հակամարտությունն այլընտրանքային տեսանկյունից՝ ի ցույց դնելով ոչ թե քաղաքական, տնտեսական կամ սոցիալական հետևանքները, այլ շփման գծին մերձ տարածքում առկա հետքերը: Նախագծի հեղինակները փնտրել և ընտրել են հակամարտության հետ կապված նյութական վկայություններ և վերափոխել դրանք արվեստի գործերի:
Նախագծին անդրադառնալով, արվեստաբան, արվեստի քննադատ Ելենա Այդինյանը գրում է. «Աղետալի իրադարձությունների՝ արվեստի գործերի վերածվելը, դրանց մասին արվեստի գործերում խոսելը, դրանք արվեստի գործերի միջոցով վերապրելը և առհասարակ աղետի ու արվեստի փոխհարաբերությունը խնդրահարույց են: Եթե նման արվեստի գործն ազդեցիկ է, ապա դա ենթադրում է, որ գործն ընկալողը հնարավորինս համակվում է գործում մարմին առած ողբերգությամբ: Որքան հաջողված է այդ մարմնացման փորձը, այդքան խորն է դրա ազդեցությունը»:
Համադրող և լուսանկարչության պատմաբան Վիգեն Գալստյանը նշում է․ «Արեգ Բալայանի ու Էդիկ Պողոսյանի ջանքերով իրականացվող «Հետևանքը՝ արտեֆակտ» համագործակցային ծրագիրը միտված է ուսումնասիրելու և ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի «սառած» ռազմական հակամարտության հետևանքները: Իրենց «հնագիտական» մոտեցմամբ՝ արվեստագետները նպատակ ունեն հաղթահարելու նախապաշարմունքներն ու խոչընդոտները, որոնք բաժանում են շփման գծի երկու կողմերում ապրող ժողովուրդներին: Պատերազմի օրոք խարխլված շենքերից հավաքված մետաղական բեկորների համադրությունը հակամարտության գոտում բնակվողների լուսանկարների հետ կառուցված է պատմական հետքերի ու ներկա իրականության բարդ փոխառնչությունների շուրջ: Այստեղ աղետը հառնում է իբրև բնականոն և ընդունելի երևույթ՝ ազդելով կյանքի, աշխարհի ու ապագայի մասին մարդկանց առօրյա ընկալումների վրա»:
«Մեր գործունեությունը հասցեագրում է մի հակասություն, որը մեր հասարակությունները ժառանգել են չլուծված հակամարտության պատճառով, այն է՝ խաղաղարարության և հայրենասիրության միջև եղած թվացյալ հակասությունը։ Սույն նախագիծը փայլուն է ցույց տալիս, որ դա շինծու և մտացածին հակասություն է:», - իր բացման խոսքում ասաց ԵՀՀ գլխավոր տնօրեն Գևորգ Տեր-Գաբրիելյանը և ավելացրեց, որ «այս և նման նախագծերը մեր հարաբերություններին հաղորդում են հումանիզմի այն լիցքը, որն անհրաժեշտ է քաղաքակիրթ հարաբերությունները վերականգնելու համար»*։
«Հետևանքը՝ արտեֆակտ»-ին անդրադարձան մի շարք միջազգային և հայաստանյան լրատվամիջոցներ, այդ թվում՝ Սիվիլնեթը, Արմենիա ԹՎ-ն, Հետքը։
Ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև ս.թ. փետրվարի 28-ը։
Ֆիլմը և ցուցահանդեսն 2019թ․ նոյեմբերին արդեն ներկայացվել են հանրությանը Ստեփանակերտում և Թբիլիսիում։
«Հետևանքը՝ արտեֆակտ» ալբոմը հասանելի է այստեղ։
«Հետևանքը՝ արտեֆակտ» ֆոտոպատմությունների շարքն դարձել է LensCulture Exposure Award 2020 մրցույթի ֆինալիստներից մեկը։
*Գևորգ Տեր-Գաբրիելյանի ելույթն ամբողջությամբ հասանելի է այստեղ։
«Հետևանքը՝ արտեֆակտ» նախագիծը իրականացվում է «Խաղաղարարության ամրապնդում կարողությունների զարգացման և հանրային մասնակցության միջոցով» (PeaCE) ծրագրի շրջանակներում` Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։

Consequence: Artefact exhibition opens in Yerevan
On February 8, 2020, an opening of the exhibition “Consequence: Artefact” took place in the Artists Union of Armenia. The exhibition was preceded by a private screening of the film “Consequence: Artefact” in the Cinema Moscow. The exhibition and the film are part of the “Consequence: Artefact” project which was implemented by the photographer Areg Balayan and the visual artist Edik Boghosian during 2019.
The exhibition was attended by representatives of the government, civil society, academia, and others. Deputy PM Tigran Avinyan, Deputy speaker of the Parliament Alen Simonyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan and other officials were among the guests during the screening and exhibition.
The “Consequence: Artefact” project aimed to offer an alternative discourse where the Nagorno-Karabakh conflict is considered from a different perspective; the one that reveals not the political, economic or social consequences but the traces of the conflict located along the line of contact. In the course of the project, the two implementers searched for and selected material shreds of evidence related to the conflict, and transformed them into works of art.
In her reference to the project, an art historian and art critic Yelena Aydinyan writes: “Turning tragic events into works of art, talking about them in the works of art, keeping them alive through works of art, and in general, the relationship between disaster and art are problematic. If such a work of art is influential, it implies that the perceiver is overwhelmed by the tragedy the work of art embodies. The more successful the embodiment is, the deeper is the impact.”
A curator and photography historian Vigen Galstyan mentions: “The collaborative project “Consequence: Artefact” is an attempt by Areg Balayan and Edik Boghosian to investigate and represent the aftereffects of the frozen military conflict in Nagorny Karabakh. By taking an archaeological approach, these artists aim to break-through the partisan barriers that divide people across enemy lines. The combination of salvaged metallic remnants from war-torn buildings and photographs of residents who live in the conflict zone is built on a fascinating interplay between historical traces and the living present. It is a space where trauma becomes naturalised and internalised, affecting the way people see their lives, the world and the future.”
“Our activity addresses a controversy that our societies have inherited because of the unresolved conflict, that is – the misleading controversy between peace-building and patriotism. This project is a brilliant example to prove the controversy fake and fictitious”, said EPF CEO Gevorg Ter-Gabrielyan in his opening speech before the screening of the film. He also noted that “this and similar projects charge our relations with humanism which is necessary for the restoration of civilized relationships.”*
The event was covered by both local and international media agencies. Civilnet, Investigative Journalists Hetq Online and others reported about "Consequence: Artefact".
The exhibition will be open for public in the same venue through February 28, 2020.
The exhibition and the film were already presented to public in Stepanakert and Tbilisi during November 2019.
The photo-stories of the project also became one of the finalists of LensCulture Exposure Award 2020.
The catalogue of the project can be found here.
The “Consequence: Artefact” project has been supported by the EU-funded ‘Peacebuilding through Capacity Enhancement and Civic Engagement’ (PeaCE) programme.