2018 թ․ փետրվարի 1-ից Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ)՝ Democracy Reporting International (DRI)-ի աջակցությամբ Հայաստանում իրականացրել է «GSP+-ի միջոցով մարդու և աշխատանքային իրավունքների խթանումը» ծրագիրը։ Ծրագիրն իրականացվել է։ «GSP+-ի միջոցով մարդու և աշխատանքային իրավունքների խթանումը» համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում, որը DRI-ն իրականացրել է հետևյալ 9 երկրներում՝ Հայաստան, Բոլիվիա, Կաբո Վերդե, Ղրղզստան, Մոնղոլիա, Պակիստան, Պարագվայ, Ֆիլիպիններ, Շրի Լանկա:
GSP+-ը կամ Արտոնությունների ընհանրացված համակարգը ոչ միայն հնարավորություն է տվել դրա մասնակից 9 պետություններին, այդ թվում՝ Հայաստանին օգտվել ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող տնտեսական արտոնություններից, այլև պարտավորեցրել է այդ պետություններին պատշաճ կատարել ՄԱԿ-ի՝ մարդու և աշխատանքային իրավունքներին վերաբերող 27 կոնվենցիաները։
Ծրագրի միջոցով ԵՀՀ-ն նպատակ ուներ հզորացնելու Հայաստանի մարզային ՀԿ-ների կարողությունները՝ ՄԱԿ-ի Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների կոմիտեին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեին հասցեագրված որակյալ, հիմնավորված այլընտրանքային զեկույցների մշակման հարցում:
Ծրագրի ավարտին Հայաստանի կառավարությունը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պայմանագրային մարմիններին ներկայացվեց հետևյալ միջազգային պայմանագրերի կատարման վերաբերյալ ազգային զեկույցները.
1) Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիա, որի ներկայացման վերջնաժամկետն էր՝ 2019 թ․ հունվարի 22-ը,
2) Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիր, որի ներկայացման վերջնաժամկետն էր 2019 թ․ մայիսի 30-ը:
Ծրագրի սկզբում ԵՀՀ-ի կողմից ընտրված մարդու իրավունքների փորձագետները՝ նախօրոք ընտրված մարզային ՀԿ-ների համար նախապատրաստե և վարել են երկօրյա համապարփակ դասընթաց: Դասընթացը տեղի է ունեցել Երևանում և կենտրոնացել է ՄԱԿ-ի պայմանագրային մարմիններ այլընտրանքային զեկույցների ներկայացման առանցքային փուլերի վրա: Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև այլընտրանքային զեկույցների մշակման, այնտեղ մարդու իրավունքների ոլորտում առկա առանցքային հիմնախնդիրների ճիշտ արտացոլման հմտությունների ձևավորման վրա։
Դասընթացի ավարտից հետո փորձագետները՝ ԵՀՀ աշխատակիցների և դասընթացի մասնակիցների հետ համատեղ մշակել են այլընտրանքային զեկույցների մշակման ընթացքում ՀԿ-ներին շարունակական ուղղորդման տրամադրման, ինչպես նաև այլընտրանքային զեկույցների մշակման աշխատանքային ժամանակացույցը: Փորձագետներն ապահովել են զեկույցները մշակող ՀԿ-ների աշխատանքային խմբերի հետ կանոնավոր հեռահաղորդակցությունն ու աջակցել, ուղղորդել եննրանց զեկույցների մշակման բոլոր փուլերում:
Ծրագրի իրականացման ընթացքում ԵՀՀ-ն փորձագետների հետ համատեղ անց է կացրել երեք կողմնորոշիչ հանդիպումներ (coordination meetings), որոնց ընթացքում մարզային ՀԿ-ները հնարավորություն ունեցան առանձնացնելու այլընտրանքային զեկույցների մշակման հետ կապված յուրաքանչյուրի ՀԿ-ի ուժեղ կողմերը, կատարելու աշխատանքի բաժանում, բաշխելու ռեսուրսները և այլն: Նախատեսված էր, որ զեկույցների նախնական տարբերակները (հայերենով) պատրաստ կլինեն կողմնորոշիչ հանդիպումների ավարտին, կվերջնականացվեն խորհրդատուի կողմից և կթարգմանվեն անգլերեն՝ մինչև ՄԱԿ-ի պայմանագրային մարմիններ ներկայացնելը:
Փորձագետների կողմից վարած դասընթացի, կողմնորոշիչ հանդիպումների և լայնածավալ ուղղորդման արդյունքում ակնկալվում էր նախապատրաստել և ՄԱԿ-ի Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների կոմիտե, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտե ներկայացնել առնվազն չորս այլընտրանքային զեկույց:

Starting from February 1, 2018, Eurasia Partnership Foundation (EPF) with the support of the Democracy Reporting International (DRI) is implementing the project on “Promoting Human and Labor Rights through GSP+” in Armenia. The project is implemented within the EU-funded “Promoting Human and Labor Rights through GSP+” global project, which DRI implements in nine beneficiary countries of the GSP+: Armenia, Bolivia, Cabo Verde, Kyrgyzstan, Mongolia, Pakistan, Paraguay, the Philippines, and Sri Lanka.
In addition to providing economic incentives to beneficiary countries, the GSP+ mechanism creates opportunities for the engagement of different stakeholders to advocate for a full implementation of 27 UN Conventions.
The project implemented by EPF aims to strengthen the capacities of Armenian regional CSOs in producing high-quality, evidence-based alternative reports to the UN Committee on Economic, Social and Cultural Rights and UN Committee on the Rights of the Child. The deadlines for the upcoming submissions to UN Human rights Treaty bodies, which Armenian Government is due go as follows: 1) Convention on the Rights of the Child: January 22, 2019; 2) International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights: May 30, 2019.
At the beginning of the project, EPF will hire human rights consultants, who will be tasked with preparing and conducting a two-day extensive training for CSOs from pre-selected regions. The training will be conducted in Yerevan and shall concentrate on exploration of several key stages of the reporting process to UN treaty bodies. Special attention will be given to actual drafting of alternative reports so that they are designed carefully and present specific points for the UN treaty bodies to be later used while questioning the Armenian Government.
After a completion of the training, a coaching plan and working schedule will be developed by the consultants, EPF staff, and the participants. The consultants will be responsible for weekly communication with the CSOs group working on the report, compiling the information, providing assistance and guidance.
Throughout the implementation of the project, three coordination meetings will be held by EPF team together with the consultants to help the involved local CSOs to identify the strengths of each of partaking NGOs, divide tasks to be undertaken, share resources and start developing the alternative reports. It is expected to have the initial drafts (in Armenian) of the reports by the end of coordination meetings, which will be finalized by the consultant(s) and translated into English before being submitted to the UN treaty bodies.
As a result of the training, coordination meetings and extensive coaching by the consultant(s), it is expected that at least four alternative reports shall be prepared and submitted to the UN Committee on the rights of the child and the UN Committee on economic, social and cultural rights.