ԵՄ-ն հանուն երիտասարդների․ Ուսանողական ժողովրդավարություն հիմա
«ԵՄ-ն հանուն երիտասարդների․ Ուսանողական ժողովրդավարություն հիմա» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից։ Հայաստանում Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամը (ԵՀՀ-Հայաստան), «Ռեստարտ» գիտակրթական բարեգործական հիմնադրամի («Ռեստարտ» հիմնադրամ) և Հայաստանում Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոնի (ՀՌԿԿ-Հայաստան) հետ կոնսորցիումի շրջանակներում իրականացնում են նախագիծը 2021 թ. փետրվարի 1-ից: Ծրագրի տևողությունը 36 ամիս է։
«ԵՄ-ն հանուն երիտասարդների․Ուսանողական ժողովրդավարություն հիմա» ծրագիրը նպատակ ունի պաշտպանելու երիտասարդների իրավունքները, ինչպես նաև ուժեղացնելու ուսանողների և ուսանողական կազմակերպությունների կարողությունները՝ հանրային գործերում նրանց ներգրավմանը խրախուսելով։
Ծրագիրն անդրադառնում է մարտահրավերների լայն շրջանակի, որոնց հետ բախվում են հայ երիտասարդները, սկսած ուսանողական խորհրդի մանդատների և գործառույթների մասին իրենց անտեղյակությունից, մինչև իրենց՝ նոր կրթական համակարգի զարգացմանն ուղղված քաղաքականության քննարկումներին և մշակմանը նշանակալի մասնակցությունից։ Խոսքը վերաբերում է այնպիսի կրթական համակարգին, որը նպաստում է ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշմանն, հաշվի է առնում ուսանողների ձայնը՝ որպես կրթական հաստատություններում ակտիվ մասնակիցների, ինչպես նաև ուսանողներին ներգրավում է համալսարանի կառավարման գործում։
Ծրագրի նպատակները կիրականացվեն մի շարք փոխկապակցված գործողությունների միջոցով՝ ծրագրի հիմնական շահառուների՝ ուսանողների, երիտասարդների և ուսանողական կազմակերպություների անմիջական ներգրավվածությամբ և մասնակցությամբ։ Ծրագիրը բաղկացած է  երեք հիմնական գործողություններից․
ա) Կրթություն / Կարողությունների զարգացում
Կոնսորցիումը Հայաստանում ուսանողների, ուսանողական կազմակերպություների, ոչ-ֆորմալ խմբերի և նախաձեռնություների համար մշակել է կարողություների զարգացման մի շարք գործողություններ՝ ա) «ՌեՖորում» ուսանողական բաց աշխատարան՝ քաղաքացիական ակտիվության, իրավունքների պաշտպանության, երիտասարդական քաղաքականության, կրթական բարեփոխումների հմտություններ զարգացնելու համար, բ) «Մարդամեջ» սոցիալական նորարարության ճամբար՝ հայաստանյան երիտասարդների ստեղծագործական ներուժը խթանելու համար, գ) Քննադատական մտածողության դպրոցներ՝ գոյություն ունեցող կարծրատիպերի հաղթահարման և քննադատական մտածողության հմտությունների զարգացման համար, դ) կազմակերպության զարգացմանն ուղղված մի շարք դասընթացներ. ուսանողական ակտիվիզմ և իրավունքների պաշտպանություն, երիտասարդների կողմից իրականացվող դպրոցի/համալսարանի կառավարում, իրավունքահեն մոտեցում, կառուցելով գաղափարական հետաքրքրության ցանցեր/համայնքներ և գենդերային հարցերի վերաբերյալ իրազեկվածություն, ե)  հետազոտական մեթոդաբանության և իրագործման դասընթացներ, հաղորդակցության և ջատագովության/ադվոքասիի վերաբերյալ։ Ավելին, երկու ուսուցողական այց կկազմակերպվի դեպի Տարտու (Էստոնիա) և Գրոնինգեն (Նիդեռլանդներ), ինչպես նաև այցին մասնակցող ուսանողների կողմից երկու ուսումնասիրություններ կիրականացվեն ուսանողական ժողովրդավարության և ուսանողակենտրոն կրթության ոլորտներում՝ հիմնվելով միջազգային փորձի վրա։
բ) Ենթադրամաշնորհներ / ենթապայմանագրեր
Կոնսորցիումն ենթադրամաշնորհներ/ենթապայմանագրեր կտրամադրի ուսանողական ՔՀԿ-ներին, նախաձեռնություններին և ոչ ֆորմալ խմբերին՝ ծրագրի նպատակներին զգալիորեն աջակցող  առաջարկությունների համար։ Մրցակցային ենթադրամաշնորհային ֆոնդով կֆինանսավորվի առնվազն քսան ծրագիր, որոնք կիրականացվեն Երևանում գտնվող առնվազն երեք համալսարաններում և  մարզային երկու համալսարաններում։ Չնայած մրցույթի հատուկ թեմաներն ու առաջնահերթությունները կմշակվեն՝ հիմնվելով ծրագրի իրականացման նախնական փուլի վրա, այնուամենայնիվ իրավունքների պաշտպանությունը, փաստերի հիման վրա քաղաքականության մշակումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ուսանողական ինքնակազմակերպումը  կլինեն մրցույթի հատկանշական առաջնահերթությունները։ Ի հավելումն այս ամենի, «ՌեՖորում» բաց աշխատարանից հետո ուսանողական նախաձեռնությունները կստանան ֆինանսական աջակցություն, որը, բացի պրակտիկ արդյունքներից նաև մասնակիցների միջև կստեղծի համագործակցություն և կապեր։  «Մարդամեջ» սոցիալ-նորարական ճամբարի արդյունքում կֆինանսավորվեն հինգ նորարարական էլեկտրոնային գործիքների զարգացմանն ուղղված ծրագրեր։
գ) Ջատագովություն / Ադվոքասի
ԵՀՀ-ն և «Ռեստարտ» հիմնադրամը կմշակեն ամենառաջնահերթ թեմաները և ծրագրի շահառուները կներգրավվեն քաղաքականության մշակման, օրենքի բարելավման փաթեթների գործընթացին՝ հիմնվելով Հայաստանում իրականացվող դասընթացների, ենթադրամաշնորհների և ուսանողական այցելությունների վրա։ Աշխատանքային խմբեր կձևավորվեն, որտեղ քաղաքականություն մշակող փորձագետներ, ինչպես նաև այլ հետաքրքրված շահառուները (ենթադրամաշնորհառուները, քննադատական մտածողության դպրոցի, «Մարդամեջ»-ի, և կարողությունների զարգացման միջոցառումների մասնակիցները) կներգրավվեն այդ աշխատանքներին։ Այս աշխատանքային խմբերը կաշխատեն ընտրված թեմաների շուրջ և կմշակեն քաղաքականության և օրենքի բարելավմանն ուղղված առաջարկություններ։ Կոնսորցիումի կողմից ամենաքիչը երեք քաղաքականության/օրենքի բարելավման առաջարկություններ կմշակվեն, որում ակտիվորեն կներգրավվեն ծրագրի շահառուները ՝ ընդգրկելով 100 որոշում կայացնողների , ներառյալ ԿԳՍՄ նախարարության, Ազգային ժողովի (ԱԺ) և երեք երևանյան, երկու մարզային համալսարանների, ինչպես նաև  մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների, արհմիությունների և գործարար միավորումների։
Ակնկալվող արդյունքները
• Ուսանողների, ուսանողական կազմակերպությունների և երիտասարդական ՔՀԿ-ների կարողությունների բարձրացում՝ քննադատական մտածողության, կազմակերպական և սոցիալական հմտությունների, ինչպես նաև  ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների ոլորտներում: Ավելի քան 400 երիտասարդներ, ներառյալ ուսանողներ և ուսանողական կազմակերպություներ կընդլայնեն իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները կազմակերպչական զարգացման, ջատագովության/ադվոքասիի, իրավունքի պաշտպանության, համալսարանի մասնակցային կառավարման և ուսանողակենտրոն կրթության մշակման ոլորտներում։ Վաթսուն երիտասարդներ Հայաստանի բոլոր մարզերից կուսուցանվեն՝ ինչպես զարգացնել առցանց և օֆլայն գործիքներն, որոնք կխթանեն ուսանողական ինքնակազմակերպման նոր և նորարարական ձևերին, կրթությանը, քաղաքացիական ներգրավմանը, համալսարանի կառավարման մասնակացությանը, որոշումների կայացմանը և քաղաքականությունների զարգացմանը։ Կմշակվեն 3-5 նորարարական էլեկտրոնային գործիքներ՝ ուսանողական ինքնակազմակերպման որակի բարձրացման, համալսարանների թափանցիկության, հաշվետվողականության և ուսանողների՝ ջատագովության/ադվոքասիի, քաղաքականությունների մշակման և համալսարանական կառավարմանը մասնակցելու համար։ Մարզային համալսարաններից 150-200 ուսանողներ, երիտասարդ ակտիվիստներ և ուսանողական, երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ կզարգացնեն քննադատական մտածողության և վերլուծական կարողությունները։
• Կբարելլավվի ուսանողների, ուսանողական կազմակերպությունների և երիտասարդական ՔՀԿ-ների մասնակցությունը երիտասարդներին և ուսանողներին վերաբերող քաղաքականության մշակմանը։ Ուսանողական նախաձեռնությունների միջոցով ուսանողական ժողովրդավարության, համալսարանական անկախության, և ուսանողակենտրոն կրթությանը վերաբերող 10 առաջնահերթ  թեմաներ կվերհանվեն և կհասցեագրվեն։ Ուսանողական ժողովրդավարության, ուսանողակենտրոն կրթության ոլորտի վերաբերյալ ուսանողների կողմից կիրականացվեն 2 ուսումնասիրություն և առաջարկություն՝ հիմնված միջազգային փորձի վրա։ Ամենաքիչը 20 ենթադրամաշնորհներ կտրամադրվեն՝ ուսանողական ժողովրդավարության, բարձրագույն կրթության հաստատությունների և աշխատաշուկայի միջև կապի, քաղաքականությունների և իրավական վերլուծության, ուսանողների իրավունքների պաշտպանության (ներառյալ հավասարության հարցերը) և այլ ուղղություններ զարգացնելու համար։ Երիտասարդներին վերաբերող ամենաքիչը երեք քաղաքականություններ/օրենսդրական բարելավմանն ուղղված առաջարկություններ կմշակվեն և կներկայացվեն ավելի քան 50 օրենսդիր և գործադիր (ներառյալ կրթության համակարգը) մարմինների պատասխանատուներին։

EU4Youth: Student Democracy Now
The ‘EU4Youth: Student Democracy Now’ project is funded by the European Union. Eurasia Partnership Foundation in Armenia (EPF-Armenia) in a Consortium with Restart Scientific Educational Charitable Foundation (Restart Foundation), and Caucasus Research Resource Centre in Armenia (CRRC-Armenia) have been implementing the project since February 1, 2021. The duration of the project is 36 months.
The ‘EU4Youth: Student Democracy Now’ project aims to protect the rights of young people and strengthen the capacities of students and student organizations and to empower them to engage in public affairs. The project addresses a broad scope of challenges faced by Armenian youth spanning from their lack of awareness on the mandates and functions of student councils to their meaningful participation in policy dialogue for the development of a new education system – a system which cultivates active citizenship, listens to the students' voice as active participants in educational institutions and provides space for student engagement in university governance.
The objectives of the project will be achieved through a series of interconnected activities with the direct involvement and participation of the main beneficiaries of the project: students, young people and student organizations. The project comprises the following three major group of activities:
1. Education / Capacity Building
The Consortium have designed set of capacity enhancement activities for students, student organizations, non-formal groups and initiatives across the country: a) ReForum student open space workshop to develop skills on civic activism, rights protection, youth policies, educational reform, b) “Mardamej” Social-Innovation Camp to boost the creative potential of young people in Armenia, c) Critical-Thinking Schools focusing on deconstruction of the existing stereotypes and development of critical thinking skills, d) a series of trainings on organizational development (OD); student activism and rights protection; youth-led school/university governance, the human rights-based approach (RBA), building communities of practice, and gender mainstreaming, e) trainings on research methodology and implementation, communication and advocacy. Moreover, two study trips to Tartu (Estonia) and Groningen (The Netherlands) will be organized and two sets of student-led studies of international experience in the spheres of student democracy and student-centred education will be carried out.
2. Sub-grants/Sub-contracts
The Consortium will provide Sub-grants/Sub-contracts to student CSOs, initiatives and non-formal groups for proposals that can significantly contribute to the objectives of the project. A competitive sub-granting scheme will provide support to 20 projects that will be implemented in at least 3 Yerevan-based and 2 regional universities. Although the specific topics and priorities of the competition will be developed based on the information collected during the initial phase of project implementation, however, the rights protection, evidence-based policy development, fight against corruption and students’ self-organization will be the indicative priorities of the competition. In addition, following the ReForum open space workshop, student initiatives developed there will receive small financial assistance, which apart from giving practical results, also will promote cooperation and networking among the participants. “Mardamej” Social-Innovation Camp will also result in funding projects for the development of 5 innovative e-tools.
3. Advocacy
EPF and Restart will define top priority topics and engage project beneficiaries in the process of development of policy and legal improvement packages based on the in-country trainings, sub-grant projects and study visits. Working groups will be formed and policymaking experts and project beneficiaries interested in this process (sub-grant recipients, CTS, Mardamej and capacity building event participants) will be engaged. These working groups will work on the selected topics and develop recommendations on policy and legal improvements. At least three sets of policy/legislative improvements will be developed and advocated by the Consortium with the active involvement of project beneficiaries engaging 100 decision-makers including the MoESCS, the National Assembly (NA) and 3 Yerevan based and 2 regional Universities, as well as private sector representatives, employers unions and business associations. The Consortium will present the recommendations developed to all major stakeholders (HEIs, MoESCS, and NA SC) and initiate discussions on their application, as well as will work with them in a targeted manner to make sure that these proposals are taken into account while developing or revising HEI codes of conduct, policies and legal acts.
Expected results
• Increased capacity of students, student organizations and youth CSOs on critical thinking, organizational and social skills and competencies related to democratic values and human rights. More than 400 young people, including students and leaders of student organizations enhanced their knowledge and skills in organizational development, advocacy and rights protection, participatory university governance and cultivation of student-centered education. 60 young people from all regions of Armenia trained on how to develop online and offline tools addressing new and innovative forms of student self-organization, education, civic engagement, participation in university governance, decision-making and policy development.  3-5 innovative e-tools developed to improve the quality of student self-organization, transparency and accountability of universities, and engagement of students in advocacy, policymaking and university government. 150-200 students from regional universities, young activists and representatives of student and youth organizations develop critical thinking and analytical capacities.
• Improved participation of students, student organizations and youth CSOs in student- and youth-related policy-making. 10 priority topics related to student democracy, university autonomy and student-centered education identified and addressed via student initiatives. Two sets of student-led studies of international experience in the spheres of student democracy and student-centered education carried out and recommendations developed. At least 20 sub-grants provided in areas of strengthening student democracy, improvement of HEI labour market connection, policy and legal analysis, student rights protection (including equality issues), etc. At least three sets of youth-related policy/legislative improvements developed and advocated to more than 50 legislative and executive (incl. education system) duty bearers.