«Դրվագներ Հայաստանի խորհրդային անցյալից. հայ-ադրբեջանական համակեցության հետքերով» գրքի շնորհանդեսը
Դեկտեմբերի 19-ին, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի (ԵՀՀ) գրասենյակում տեղի ունեցավ ՀՀ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հրատարակած «Դրվագներ Հայաստանի խորհրդային անցյալից. հայ-ադրբեջանական համակեցության հետքերով» գրքի շնորհանդեսը։
Հատորն արդյունք է մի հետազոտական նախագծի, որը սկսվել է դեռևս 2017 թվականին: Հիմնվելով դաշտային և արխիվային նյութերի վրա՝ այն անդրադառնում է Խորհրդային Հայաստանում հայերի և ադրբեջանցիների համակեցության որոշ դրվագների և այդ համակեցության նյութական ու ոչ նյութական մշակույթի հետքերին ու հիշողություններին: Գրքում քննարկվում են մոռացության ու հիշողության նուրբ սահմանագծին գտնվող խորհրդային անցյալի տարբեր շերտեր՝ անդրադառնալով խորհրդային հուշարձաններին, ժողովրդական սրբավայր-ուխտատեղիներին և Խորհրդային Հայաստանի ադրբեջանական թատրոնին:
Հետազոտության և գրքի հեղինակներն են Լուսինե Խառատյանը, Արսեն Հակոբյանը և Րաֆֆի Քորթոշյանը: Ծրագիրն իրականացրել է «Հազարաշեն» ազգաբանական հետազոտությունների հայկական կենտրոն ՀԿ-ն՝ ԵՀՀ դրամաշնորհի շնորհիվ՝ Եվրոպական միության «Խաղաղարարության ամրապնդում կարողությունների զարգացման և հանրային մասնակցության միջոցով» (PeaCE) ծրագրի շրջանակներում:

Lusine_Kharatyan_book
“Fragments of Armenia’s Soviet Past: Tracing the Armenian-Azerbaijani Coexistence" book presentation
On December 19, the presentation of the book entitled “Fragments of Armenia’s Soviet Past: Tracing the Armenian-Azerbaijani Coexistence,” published by the Institute of Archaeology and Ethnography, National Academy of Sciences of RA took place at Eurasia Partnership Foundation (EPF) office.
Lus_Kh
The book is the outcome of a research project initiated in 2017. Based on fieldwork and archival material, the book focuses on some fragments of coexistence of Armenians and Azerbaijanis in the Soviet Armenia, as well as on traces and memories of tangible and intangible culture of that coexistence. The book discusses various layers of the Soviet past on the delicate borderline of forgetting and remembering. It brings to the reader’s attention Soviet monuments, popular sacred spaces and pilgrimage sites, and the Azerbaijani Theatre in the Soviet Armenia.
Lus_kh
The authors of the research project and the book are Lusine Kharatyan, Arsen Hakobyan and Raffi Kortoshian. The project was implemented by NGO “Hazarashen” Armenian Centre for Ethnological Studies with a grant from EPF within the EU-funded “Peacebuilding through Capacity Enhancement and Civil Society Engagement” (PeaCE) programme.