Երևանում կկայանա խտրականության արգելման վերաբերյալ համաժողով
Երևան, ՀՀ - Ս. թնոյեմբերի 11-ին, ժամը 9։30-18։00 «Կոնգրես» հյուրանոցի Մեծ սրահում կկայանա խտրականության արգելման վերաբերյալ համաժողով։ Համաժողովը կազմակերպում է Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ) Նիդերլանդների Թագավորության կառավարության աջակցությամբ։
Համաժողովին ելույթ կունենան ՀՀ Արդարադատության նախարար պարոն Հովհաննես Մանուկյանը, Հայաստանում և Վրաստանում Նիդերլանդների Թագավորության Գործերի հավատարմատար տիկին Ֆլոր Նուիտեն-Էլցինգան, ԵՀՀ տնօրեն Գևորգ Տեր-Գաբրիելյանը, Մոլդովայից և Վրաստանից հրավիրված հեղինակավոր փորձագետներ, Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։
Համաժողովի նպատակն է վեր հանել Հայաստանում խտրականությանն ու անհանդուրժողականությանն առնչվող խնդիրները և առաջարկել խտրականության տարբեր ձևերի կանխարգելման արդյունավետ մեխանիզմներ։ Համաժողովին հրավիրված են ՀՀ պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների, դեսպանատների, հայաստանյան ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, անհատներ։ Հայաստանցի բանախոսները կանդրադառնան ՀՀ-ում տարբեր հիմքերով խտրականության ձևերին և կոնկրետ դեպքերին, մինչդեռ Մոլդովայից և Վրաստանից հրավիրված փորձագետները կներկայացնեն իրենց երկրների վերջերս ընդուված խտրականությունն արգելող օրենսդրությանը և խտրականության դեմ պայքարի փորձը։ Միջոցառման օրակարգը կցված է։
2012 թվականից ԵՀՀ-ն Նիդերլանդների Թագավորության կառավարության աջակցությամբ իրականացնում է կրոնական հանդուրժողականության և խտրականության արգելման վերաբերյալ օրենսդրության ընդունմանն ուղղված ծրագրեր։ Ծրագրերի շրջանակներում կատարվել են խտրականությանը և փոքրամասնությունների խնդիրներին վերաբերող ուսումնասիրություններ, նկարահանվել և ցուցադրվել են վավերագրական ֆիլմեր, հեռուստահաղորդումներ, Երևանում և Հայաստանի մարզերում կազմակերպվել բազմաթիվ դասընթացներ, թեմատիկ քննարկումներ, սեմինարներ։

Conference on Issues of Anti-discrimination will kick off in Yerevan
Yerevan, Armenia: On November 11, 2014 from 09:30 to 18:00 a conference on the issues of anti-discrimination will take place in the Best Western Congress Hotel’s Ball Room, Yerevan. The conference is organized by Eurasia Partnership Foundation (EPF) with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Netherlands.
Minister of Justice of the Republic of Armenia Mr. Hovhannes Manukyan, a Chargé d'affairs of the Embassy of Kingdom of the Netherlands to Georgia and Armenia Ms. Floor Nuiten-Elzinga and the Head of EPF Mr. Gevorg Ter-Gabrielyan will deliver welcoming remarks. Invited experts from Moldova and Georgia, countries that recently adopted anti-discrimination bills, will introduce the laws and experience of non-discrimination, while representatives of Armenian civil society will focus on discrimination cases based on various grounds such as disability, gender and religion in Armenia. Please see detailed agenda of the event enclosed to this announcement.
The purpose of the Conference is to discuss the issues of discrimination and intolerance both from legal and societal points of view as well as to suggest effective mechanisms of prevention of all forms of discrimination.
Since 2012 with support of the Kingdom of the Netherlands, EPF is implementing projects aimed at the adoption of anti-discrimination legislation and promotion of religious tolerance in Armenia. As part of this strategy, EPF conducted several area specific studies, public awareness raising campaigns, produced documentary films and talk-shows, as well as organized several workshops, discussions, and seminars in Yerevan and the regions of Armenia.