«Քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը Շահերի բախման քաղաքականության մշտադիտարկման գործընթացում» ծրագիրը Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող երկամյա միջազգային ծրագիր է, որը ղեկավարվում է Թրանսփարենսի Ինտերնեյշնլ Մոլդովա կազմակերպության կողմից և իրականացվում է Հայաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի և Լեհաստանի կազմակերպությունների կոնսորցիումի կողմից: Ծրագիր սկսվել է 2013 հուլիսին և կտևի մինչև 2015 հուլիսը:
Ծրագրի նպատակն է կոնսոլիդացնել հանրային կարողությունները շահերի բախման քաղաքականության դիտարկման գործում և համադրել ջանքերը շահառու երկրների կառավարությունների հետ քաղաքականությունների բարեփոխմանն ուղղված կառուցողական երկխոսություն կազմակերպելու նպատակով:
Ծրագրային գործողություններն ընդգրկում են օրենսդրության ուսումնասիրություն, պետական հաստատություններում քաղաքականության իրականացման դիտարկում, ֆոկուս խմբերի, դասընթացների, հանրային իրազեկման և բարեփոխումների առաջխաղացմանն ուղղված գործողությունների կազմակերպում:
2013-ի նոյեմբերից 2014թ. մարտ ընկած ժամանակահատվածում ԵՀՀ-ն մի շարք պետական հաստատություններում հարցում է իրականացրել, որի նպատակն էր պարզել քաղծառայողների շրջանում շահերի բախման քաղաքականության ընկալման աստիճանը: Հարցումն իրականացվել է 7 նախարարությունում՝ 134 քաղծառայողի մասնակցությամբ:
Հարցմանը հաջորդել է ոլորտում ներգրավված փորձագետների և պետական պաշտոնյաների, ինչպես նաև պետական հաստատությունների աշխատակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ ֆոկուս խմբի կազմակերպում:
Նշված գործողությունների արդյունքում հավաքագրված տեղեկատվությունն օգտագործվել է պետական մարմինների, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային կազմակերպություններին հասցեագրված առաջարկների փաթեթի մշակման համար: Առաջարկները ներկայացնում են օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գաղափարներ, ուղղված շահերի բախման վերահսկմանը և կանխարգելմանը:

Engaging Civil Society in Monitoring Conflict of Interest Policies Project (2013 - 2015)
The Engaging Civil Society in Monitoring Conflict of Interest Policies project was a two-year project funded by the European Union. It was an international project that was being implemented by a consortium of organizations from Armenia, Moldova, Poland and Ukraine and was led by Transparency International Moldova. The project had launched in July 2013 and had lasted until July 2015.
The overall objective of the project was to consolidate the capacity of CSOs in monitoring conflict of interest policies and synergizing efforts to conduct a constructive dialogue with governments to improve the quality of their policies.
The project activities included legal research, monitoring state institutions, conducting focus groups, training and awareness raising activities and advocacy campaigns.
In November 2013-March 2014 EPF had conducted a survey in a number of Armenian state institutions to identify the perceptions and level of understanding of Conflict of Interest (CoI) policies among public servants. The survey had been done in the seven Armenian ministries with participation of 134 public servants.
The survey had been followed by a focus group meeting representatives of key institutions and management of staffs of Armenian ministries. The collected data was used to develop a set of recommendations to state institutions, civil society and the international organizations working in sphere of CoI policies and anti-corruption on legal, policy and practical improvements in management of CoI situations.