Ի՞նչ անել և ի՞նչ չանել հետազոտական ծրագրեր իրականացնելիս. մեթոդաբանական սեմինար ԵՀՀ-ում
Հուլիսի 8-ին Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամում (ԵՀՀ) կայացավ «Հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության դրսևորումները հայ գրականության մեջ» խորագրով հետազոտությունների մրցույթի հաղթողների համար նախատեսված մեթոդաբանական սեմինարը: Սեմինարի ընթացքում հանդես եկավ ԵՀՀ գլխավոր տնօրեն Գևորգ Տեր-Գաբրիելյանը, ով անդրադարձավ նմանատիպ հետազոտությունների կարևորությանը գրականության, մշակույթի և ավելի գլոբալ՝ միջազգային զարգացման համատեքստում: Այնուհետև Ծրագրի տնօրեն Իզաբելլա Սարգսյանը ներկայացրեց ԵՀՀ կողմից իրականացվող ծրագիրը, կազմակերպության ակնկալիքները աշխատանքների արդյունքների ու դրանց ձևաչափի վերաբերյալ, ինչպես նաև անդրադարձ կատարեց  միջազգայնորեն ընդունված հետազոտական աշխատանքների հնարավոր կառուցվածքային ձևերին: Փորձագիտական միջամտություններով հանդես եկան ժյուրիի անդամներ Նունե Դիլանյանը (բանասեր, թարգմանիչ, Հայ-Ռուսական համալսարանի դասախոս), Նվարդ Մանասյանը (մարդու իրավունքների, լեզվի եւ գենդերային հարցերի ոլորտների մասնագետ, Երևանի պետական համալսարանի դասախոս), Արա Նեդոլյանը (հրապարակախոս, թատերական քննադատ), Տիգրան Պասկևիչյանը (հրապարակախոս, լրագրող, սցենարիստ, բանաստեղծ), ինչին հաջորդեցին մրցույթի հաղթողների հետ ակտիվ քննարկումները:
Նշենք, որ 2015թ.-ից ԵՀՀ-ն, Հայաստանում և Վրաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ, իրականացնում է «Կրոնական հանդուրժողականության և խտրականության դեմ պայքարի խթանումը Հայաստանում» ծրագիրը, որի շրջանակներում հայտարարվել էր «Հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության դրսևորումները հայ գրականության մեջ» խորագրով հետազոտությունների բաց մրցույթը:
Մրցույթի հաղթողներին որոշելու նպատակով ձևավորված անկախ ժյուրիի կողմից հաղթողներ էին ճանաչվել վեցը հետազոտական հայտեր, սակայն, հաշվի առնելով հետազոտական հայտերի բազմաքանակությունն ու բարձր որակը Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության տրամադրած լրացուցիչ աջակցությամբ ևս երեք հետազոտական հայտի հնարավորություն էր ընձեռվել իրականացնել առաջարկվող հետազոտությունները՝
1. Արքմենիկ Նիկողոսյան, Աշոտ Գաբրիելյան. «Քյառթուի» կերպարը որպես անհանդուրժողականության ներկայացման միջոց արդի հայ արձակում»;
2. Մերի Երանոսյան. «(Ան)հանդուրժողականության անդրադարձը կին գրողների աշխատանքներում (հին և ժամանակակից)»;
3. Հայկ Համբարձումյան. «Թշնամու նկատմամբ հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության դրսևորումները հայ միջնադարյան ավանդավեպերում և «Սասնա ծռեր» էպոսում»;
4. Գայանե Մկրտչյան. «Զարմանալի և աննախադեպ հանդուրժողականությունը  Հակոբ Մնձուրու գրականության մեջ»;
5. Սոնա Մելիքջանյան. «Ազգային հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության դրսևորումները ՀՀ միջնակարգ դպրոցներում դասավանդվող հայ գրականության դասագրքերում»;
6. Մհեր Քումունց, Լուսինե Ներսիսյան. «Հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության դրսևորումները հայ գրականության բանահյուսական ակունք ունեցող ստեղծագործություններում»;
7. Արմինե Դավթյան, Կարինե Խոջայան. «Հանուդուրժողականության և անհանդուրժողականության թեմաները Հայ գրականության, Հայ ժողովրդի պատմության և Հայոց եկեղեցու պատմության 9, 10, 11-րդ դասարանների դասագրքերում»;
8. Լիլիթ Ավդալյան, Նարինե Հովսեփյան. «Հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության դրսևորումները հայ նոր և նորագույն գրականության մեջ»;
9. Վալերի Միրզոյան. «Հանդուրժող խոսք»:
Մրցույթի հաղթողների կողմից առաջարկվող թեմաներով հետազոտական աշխատանքները կավարտվեն և կհրապարակվեն 2016թ. աշնանը:

What to do and what not to do while implementing research projects? A methodological seminar in EPF
On July 8 Eurasia Partnership Foundation (EPF) held a methodological seminar for the winners of the research competition entitled: “The Manifestations of Tolerance and Intolerance in Armenian Literature”. During the seminar the EPF CEO Gevorg Ter-Gabrielyan highlighted the importance of conducting research papers of this kind within the context of literature, culture and more globally - international development. Afterwards, EPF Program Director Isabella Sargsyan presented the project implemented by EPF, the Foundation’s expectations in regard to results of research papers and their format as well as addressed the internationally recognized possible structural forms for the research studies. Expert interventions were made by members of the Jury Nune Dilanyan (a philologist, translator, lecturer at Russian-Armenian (Slavonic) University), Nvard Manasyan (an expert in human rights, language and gender issues, guest lecturer at Yerevan State University), Ara Nedolyan (a publicist, theater critic), Tigran Paskevichyan (a publicist, journalist, script writer and poet), followed by active discussions with the winners of the competition.
To note, EPF had announced a research competition entitled: “The Manifestations of Tolerance and Intolerance in Armenian Literature” within the “Promotion of religious tolerance and Non-discrimination” project implemented by EPF since 2015 with support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia and Georgia.
An independent professional Jury had granted awards to six research proposals, however, given the large number and a high quality of applications three more applications were granted an opportunity to conduct proposed research due to additional funding provided by the Embassy of  the Kingdom of the Netherlands:
1. Arqmenik Nikoghosyan, Ashot Gabrielyan: “Kyartu” personality as a means of intolerance in modern Armenian prose;
2. Mary Yeranosyan: Reference to (in)tolerance in works of female Armenian writers;
3. Hayk Hambardzumyan: The manifestations of tolerance and intolerance in Armenian “Sasna Tsrer” medieval epic legends;
4. Gayane Mkrtchyan: Surprising and unprecedented tolerance in Hakob Mndzuri’s literature;
5. Sona Melikjanyan: The manifestations of tolerance and intolerance in literature textbooks of Armenian secondary schools;
6. Mher Kumunts and Lusine Nersisyan: Manifestations of tolerance and intolerance in Armenian literature with folklore root;
7. Armine Davtyan and Karine Khojayan: The themes of tolerance and intolerance in 9, 10, 11 grades’ textbooks on Armenian literature, History of Armenian Nation and History of Armenian Church
8. Lilit Avdalyan and Narine Hovsepyan: The manifestations of tolerance and intolerance in modern and contemporary literature