«Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին II» դրամաշնորհային ծրագիր (առաջարկներ ներկայացնելու հրավեր) (փակված է)
EPF ATNP 2
ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ԹՈՒՐՔԻԱ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑԻՆ II
ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐ
Առաջարկներ ներկայացնելու հրավեր
«Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին II» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի և Թուրքիայի ութ հասարակական կազմակերպությունների կոնսորցիումը հայտարարում է դրամաշնորհների մրցույթին մասնակցելու համար առաջարկներ ներկայացնելու հրավեր: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության «Կայունության և խաղաղության գործիք» նախաձեռնության շրջանակներում։
Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության ջանքերին՝ ուղղված տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև ժողովրդավարական բազմակարծության ամրապնդմանը: Այս նպատակին հասնելու համար Ծրագիրը նախատեսում է ընդլայնել տնտեսական, մշակութային, կրթական և իրազեկման բնագավառներում ներգրավված դերակատարների ցանցը` նպաստելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տեղեկատվական հոսքի և լրատվամիջոցների, ինչպես նաև փորձագիտական խմբերի և տարբեր հաստատությունների միջև աշխատանքներին:
Կոնսորցիումի անդամներն են. Հայաստանում` Սիվիլիթաս հիմնադրամը (ՍՀ), Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ), Հանրային լրագրության ակումբը (ՀԼԱ), Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնը (ՏՀԿ), Թուրքիայում` Անադոլու Քյուլթյուրը, Թուրքիայի տնտեսական քաղաքականության հետազոտությունների հիմնադրամը (ՏԵՊԱՎ), Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեան (ՀՔԱ) և Հրանտ Դինք հիմնադրամը (ՀԴՀ)։
Ծրագրի անկյունաքարերից մեկը ներգրավվածությունն է, այն է` երկխոսության գործընթացում ներգրավել և աջակցել նոր դերակատարներինԱյս նպատակով կոնսորցիումը ստեղծել է դրամաշնորհային աջակցության ծրագիր, որի շրջանակներում անհատներն ու կազմակերպությունները (բացի կոնսորցիումի անդամ-կազմակերպություններից) հնարավորություն կունենան առաջարկելու և իրականացնելու իրենց սեփական գաղափարները դրամաշնորհային աջակցության միջոցով` այդ կերպ նպաստելով Ծրագրի ընդհանուր նպատակի իրագործմանը և համատեղ վերջնարդյունքների ազդեցության բազմապատկմանը
Դրամաշնորհային ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 150,000 եվրո, որի շրջանակներում նախատեսվում է տրամադրել 5,000-ից մինչև 20,000 եվրո դրամաշնորհներ` շուրջ 5-ից 15 անհատների և կազմակերպությունների:
Դիմումներ կարող են ներկայացնել ինչպես քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները (բացառությամբ կոնսորցիումի անդամների), այնպես էլ անհատները: Անհատների դեպքում դիմողները պետք է մասնակցեն նախադրամաշնորհային հանդիպումների` ներկայացնելով նախատեսվող աշխատանքների կատարման և պարտականությունների բաշխման հստակ սկզբունքներ: Այդ հանդիպումները տեղի կունենան ՀԴՀ-ում` Թուրքիայում դիմողների համար, կամ ԵՀՀ-ում` Հայաստանում դիմողների համար: Դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում դրամաշնորհներ կարող են տրամադրվել նաև շահույթ հետապնդող  կազմակերպություններին այն դեպքում, եթե առաջարկվող ծրագիրը նպաստի Ծրագրի ընդհանուր նպատակի իրագործմանը և դրամաշնորհային միջոցները չօգտագործվեն շահույթ ստանալու նպատակովԴիմող կազմակերպությունները պետք է պաշտոնապես գրանցված լինեն Հայաստանում կամ Թուրքիայում: Դիմող անհատները պետք է լինեն Հայաստանի կամ Թուրքիայի քաղաքացիներ կամ ունենան այդ երկրներում մշտական բնակության թույլտվություն: Դիմումները կուսումնասիրվեն Գնահատող հանձնաժողովի կողմից, որի կազմում կներառվեն կոնսորցիումի բոլոր անդամների կողմից նշանակված ներկայացուցիչներ: Պետական և քաղաքական ուղղվածություն ունեցող կազմակերպությունները չեն կարող մասնակցել դրամաշնորհների մրցույթին: Դիմումներն ուսումնասիրելիս Գնահատող հանձնաժողովը կղեկավարվի հետևյալ գնահատման չափանիշներով.
• Արդյոք առաջարկվող ծրագիրը նպաստում է «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին II» ծրագրի ընդհանուր նպատակի իրագործմանը:
• Արդյոք առաջարկվող ծրագիրն արձագանքում է իր թիրախային խմբերի կոնկրետ կարիքների ապահովմանը և սահմանափակումների նվազեցմանը:
• Արդյոք առաջարկվող ծրագիրը ներառում է Հայաստանում և Թուրքիայում գործող կազմակերպությունների և (կամ) այդ երկրներում բնակվող անհատների միջև համագործակցություն կառուցելու բաղադրիչը:
• Արդյոք առաջարկվող ծրագիրն ապահովում է ծրագրի արդունքների կայունության նվազագույն աստիճան` ծրագրի ավարտից հետո:
• Արդյոք առաջարկվող ծրագիրը նորարար է և ապահովում է «հավելյալ արժեք»:
• Արդյոք բյուջեն իրատեսական է և համապատասխանում է առաջարկվող ծրագրային գործունեությանը:
• Արդյոք դիմողն ունի բավարար կարողություններ առաջարկվող ծրագիրը հաջողությամբ իրականացնելու համար:
Կոնսորցիումը կաջակցի իրականացվող ծրագրերի հրապարակայնությանը և նրանց միջև համագործակցության հաստատմանը: Ծրագրերի արդյունքները պարբերաբար կներկայացվեն հանրությանը եռալեզու կայքի միջոցով: Մրցույթում հաղթած դրամաշնորհառուները կներառվեն Կոնսորցիումի տվյալների բազայում և պարբերաբար կստանան թարմ տեղեկություններ Ծրագրի մասին, ինչպես նաև հրավերներ կստանան մասնակցելու Կոնսորցիումի կողմից իրականացվող տարբեր միջոցառումներում:
Կոնսորցիումի կողմից առաջին դրամաշնորհային ծրագիրը մեկնարկել է 2014թ.–ի մայիսին, որի արդյունքում ստացվել է 130 առաջարկ, որոնցից 60-ը` Հայաստանից և 70-ը` Թուրքիայից։ Գնահատող հանձնաժողովի կողմից հավանության են արժանացել 11 առաջարկ` 6-ը Հայաստանից և 5-ը Թուրքիայից։
Դրամաշնորհների մրցույթին մասնակցելու վերջնաժամկետը 2016թ.-ի օգոստոսի 29-ն է: Մինչև սույն թվականի օգոստոսի 29-ը ներկայացված ծրագիր-առաջարկների դիտարկման արդյունքները կհայտարարվեն 2016թ. սեպտեմբերին: Այս դեպքում ծրագրերը կարող են մեկնարկել 2016թ. հոկտեմբերին և ավարտվել մինչև 2017թ. հունիսի 30-ը:
Դիմումները պետք է ներկայացվեն անգլերենով և ներառեն սահմանված ձևաչափով կազմված հետևյալ փաստաթղթերը.
Հայաստանում գործող կազմակերպությունները (անհատները) դիմումի փաթեթը պետք է էլեկտրոնային փոստի միջոցով ներկայացնեն Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամին (Հայաստան) հետևյալ հասցեով` grants@epfound.am:
Թուրքիայում գործող կազմակերպությունները (անհատները) դիմումի փաթեթը պետք է ներկայացնեն Հրանտ Դինք հիմնադրամին (Թուրքիա)` grants@hrantdink.org:
Նախքան դիմումներ ներկայացնելը դիմող կազմակերպությունները/անհատները պետք է ծանոթանան Դրամաշնորհների դիմումներ ներկայացնելու ուղեցույցին:
Հայաստանում գործող կազմակերպությունները (անհատները) կարող են իրենց հարցերն ուղղել պրն. Արտակ Այունցին, հեռ.` +374 10 25 15 75 (ներքին համար` 118), էլ.փոստ` aayunts@epfound.am:
Թուրքիայում գործող կազմակերպությունները (անհատները) կարող են իրենց հարցերն ուղղել օրիորդ Նազլը Թյուրքերին, հեռ. +90 212 240 33 61, էլ. փոստ` nazliturker@hrantdink.org:

Support to the Armenia-Turkey Normalisation Process Stage Two Grant Scheme. Call for Proposals (closed)
SUPPORT TO THE ARMENIA-TURKEY NORMALISATION PROCESS
STAGE TWO
GRANT SCHEME
Call for Proposals
A Consortium of eight civil society organisations from Armenia and Turkey announces a Call for Proposals for the Grant Scheme within the framework of the programme Support to the Armenia-Turkey Normalisation Process: Stage Two funded by the European Union under the Instrument contributing to Stability and Peace (IcSP).
The Programme’s overall objective is to empower and engage civil societies of Turkey and Armenia to contribute to the enhanced regional peace and stability, democratic pluralism and social inclusion across and within their societies. This will be achieved through engaging new actors in economic, cultural, educational, and awareness-raising activities between Armenia and Turkey, and improving information flow, communication exchange and networking between media, expert communities and institutions.
The Consortium is made up of Civilitas Foundation (CF), Eurasia Partnership Foundation (EPF), Public Journalism Club (PJC), Regional Studies Center (RSC) from Armenia; and Anadolu Kültür, the Economic Policy Research Foundation of Turkey (TEPAV), Helsinki Citizens’ Assembly (hCa), and Hrant Dink Foundation (HDF) from Turkey.
One of the main pillars of the Programme is inclusiveness – to engage and support new actors in the dialogue process. To this end, the Consortium created a Grant Scheme to invite organisations and individuals from Armenia and Turkey - other than the Consortium members - to propose and implement their own project ideas, which will contribute to the overall objective of the Programme and multiply the shared outcomes.
The Grant Scheme has a total funding of € 150,000 and aims to support from 5 to 15 applicants with grants ranging from € 5,000 to € 20,000.
Applications are welcome from civil society organisations and individuals other than the Consortium partners. However, individuals will have to participate in the pre-grant meeting at HDF (for the applicants from Turkey) or EPF (for the applicants from Armenia) to provide clear division of tasks and responsibilities for the project implementation. Grant Scheme may also provide grants to profit-making organisations in case the grant funds contribute to the overall objective of the Programme and not used to make profit. Applicant organisations should have a formal registration either in Armenia or in Turkey. Individual applicants should be either citizens of Armenia or Turkey or should have permanent residency in Armenia or Turkey. Governmental/public agencies and political entities are not eligible to apply.
Applications will be considered by an Evaluation Committee, comprising designated representatives from all members of the Consortium. The selection criteria upon which the Evaluation Committee will consider the applications include the following:
- Does the project contribute to the overall objective of the programme Support to the Armenia-Turkey Normalisation Process?
- Is the project relevant to the particular needs and constraints of the target groups it is addressing?
- Does the project include partnership between Armenia- and Turkey-based individuals and/or organisations?
- Does the project propose a minimum level of sustainability for the effort after the end of funding?
- Is the project innovative and does it offer an added value?
- Is the budget realistic and consistent with the proposed project?
- Does the applicant have enough capacity to successfully implement the proposed project?
The Consortium will assist the awarded projects with networking and publicity. The Consortium will also share the results of the awarded projects through the tri-lingual website of the Programme. The awarded grantees will be included in the pool of Consortium contacts and will receive updates on the Programme as well as invitations to various Consortium events.
The Grant Scheme was first launched by the Consortium in 2014 with two open calls in May and September, and received a total of 130 applications, 60 from Armenia and 70 from Turkey, out of which 11 applications, 6 from Armenia and 5 from Turkey, were funded.
The current deadline for applications is August 29th, 2016.
Applications submitted by this deadline will receive Consortium’s feedback in September 2016. In this case, projects can start in October 2016 with the final date of activities being June 30th, 2017.
Applications should be submitted in English including the following documents in the requested format:
- Application Form (proposal) in MS Word and PDF
- Budget in MS Excel and PDF
- Grants Management Questionnaire (for legal entities only) in PDF format
Armenia-based applicants should submit their application packages electronically to Eurasia Partnership Foundation (Armenia) at grants@epfound.am
Turkey-based applicants should submit their application packages to Hrant Dink Foundation (Turkey) at grants@hrantdink.org
Before the submission of their proposals, applicants should read the Guidelines for Grant Scheme Applicants.
Armenia-based applicants can address their inquiries to Mr. Artak Ayunts at +374 10 25 15 75 (ext. 118) or aayunts@epfound.am
Turkey-based applicants can address their inquiries to Ms. Nazlı Türker at +90 212 240 33 61 or nazliturker@hrantdink.org