ՓԵՆ-Հայաստանի տարեկան ժողովի մասին անդրադարձ
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի աջակցութամբ հունիսի 8-ին տեղի ունեցավ «Փեն»-ի բեկումնային ժողովը, որի արդյունքում ձևավորվեցին «Գրողներ հանուն խաղաղության», «Թարգմանչաց և լեզվական իրավունքների» և «Կին գրողների» կոմիտեները։
Տարեկան ժողովին մասնակցեցին «Փեն»-ի հիսուներկու անդամներից երեսունվեցը, ինչպես նաև հրավիրյալ գործընկերներ՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից Նաիրա Սուլթանյանը, «Մարդու իրավունքի տուն Երևան»-ի ներկայացուցիչներ, «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը։
Ժողովը մեկնարկեց Հռչակագրի ավանդական դարձած ընթերցմամբ։ Ետպատերազմական իրավիճակում ևս մեկ անգամ ներկաների ուշադրությունը հրավիրվեց Հռչակագրի երրորդ հոդվածի վրա, որի համաձայն «PEN-ի անդամը պետք է գործի դնի իր ողջ ազդեցությունը՝ ի նպաստ ժողովուրդների և ազգերի միջև փոխըմբռնման ու փոխադարձ հարգանքի, ջանք չխնայի ատելության բոլոր դրսևորումների վերացման գործում, պայքարի հանուն՝ «մի աշխարհ, մի մարդկություն՝ խաղաղության և հավասարության պայմաններում» իդեալի»։ Այնուհետև «Փեն»-ի նախագահ Արմեն Օհանյանը ներկայացրեց Միջազգային PEN-ի կոմիտեների առաքելությունը, դրանց հիմնարար փաստաթղթերը և անցած ուղին։
Ձևավորվեցին կոմիտեներ՝ հետևյալ կազմերով․
Գրողներ հանուն խաղաղության
Նախագահ ընտրվեց Կարեն Ղարսլյանը, որ առցանց մասնակցեց ժողովին
Անդամներ՝ Աղասի Թադևոսյան, Անահիտ Քեշիշյան, Արամ Պաչյան, Արմինե Դանիելյան, Արմեն Օհանյան, Լուսինե Խառատյան, Հասմիկ Հակոբյան, Մարիամ Պետրոսյան, Սուսաննա Հարությունյան, Վահրամ Մարտիրոսյան
Թարգմանչաց և լեզվական իրավունքների կոմիտե
Նախագահ ընտրվեց Շուշան Ավագյանը
Անդամներ՝ Ասյա Դարբինյան, Արմեն Օհանյան, Արմինե Դանիելյան, Արքմենիկ Նիկողոսյան, Գրիգ, Դավիթ Իսաջանյան, Զավեն Բոյաջյան, Էդիկ Պողոսյան, Թագուհ Հակոբյան, Լուսինե Խառատյան, Հասմիկ Սիմոնյան, Հերմինե Նավասարդյան, Մարիամ Պետրոսյան, Մարինե Պետրոսյան, Սուսաննա Հարությունյան, Վահրամ Մարտիրոսյան, Քրիստիան Գինոսյան։
Որոշում կայացվեց «Փեն»-ի անդամ բոլոր կանանց ներգրավել Կին գրողների կոմիտեում, որի նախագահը առաջիկայում կընտրվի առցանց։
Նաիրա Սուլթանյանը ողջունեց ժողովը։ Հրավիրելով ներկաներին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ՝ նա մասնավորապես նշեց, որ ՄԱԿ-ը բոլորի կառույցն է, բնականաբար իրենց դռները բաց են նաև գրական շրջանակի առջև, և ուրախ են նման կարևոր նախաձեռնությանը սատար կանգնելու համար։ Արմեն Օհանյանն իր շնորհակալական խոսքում ընդգծեց ՄԱԿ-ի և Միջազգային PEN-ի տասնամյակների պատմություն ունեցող արդյունավետ համագործակցությունը (Միջազգային PEN-ը ՄԱԿ-ում հատուկ կարգավիճակ ունեցող հասարակական կազմակերպություն է), ինչը ոգևորիչ է նաև հայաստանյան կենտրոնի համար, ապա հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական։
Հավաքի ընթացքում ներայացվեց կազմակերպության ընթացիկ դրամաշնորհային ծրագիրը՝ «COVID-19․ Քաղաքացիական հասարակության ճկունություն և կայունություն», որի շնորհիվ արդեն իսկ ստեղծվել և գործում է penarmenia.org կայքը։ Ներկաները ծանոթացան ծրագրի ընթացքին և տեղեկատվություն ստացան նախատեսվող այլ միջոցառումների մասին։
Վարսեր Կարապետյանը ներկայացրեց «Մարդու Իրավունքների Տուն Երևան»-ի գործունեությունը, ողջունեց «Փեն»-ի անդամակցությունը կառույցին։ Նա հավաստիացրեց, որ թե' լրագրողներ, թե' գրողները կարող են վստահ լինել, որ հարկ եղած դեպքում «Մարդու Իրավունքների Տուն Երևան»-ը պատրաստ է նրանց տրամադրել իրավախորհրդատվական, հոգեբանական, և իրավունքների պաշտպանություն ենթադրող այլ աջակցություն։
Համառոտ ներկայացվեց փորձառու լրագրող Թագուհի Հակոբյանի դեպքը, որը քաղաքական դրդապատճառներով հեռացել է «Հրապարակ» թերթից և ներկայումս գործազուրկ է, թեև ստացել է «Փեն»-ից աջակցություն վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում, բայց մշտական աշխատանք դեռևս չունի։ Նա վարում է «Փեն»-ի ֆեյսբուքյան էջը, ինչպես նաև կայքի «Ետպատերազմական հարցախույց» շարքը։
«Գրողներ հանուն խաղաղության» կոմիտեի շուրջ քննարկման ընթացքում Արմեն Օհանյանը ընթերցեց 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Միջազգային PEN-ի համապատասխան կոմիտեի հրապարակած ուղերձը, որի վերջին պարբերությամբ Կովկասի գրողներին կոչ էր արվում «միավորվել համերաշխության շուրջ, իրենց գրվածքներով ոգեկոչել միմյանց և օգնել իրենց համայնքների ցավն ամոքելուն»։ Կոչին արձագանքելու շուրջ ծավալվեց քննարկում։ Ադրբեջանում չկա PEN կենտրոն կամ գրական որևէ կառույց, որ ուղերձին պատրաստ է պատասխանել, ուստի համատեղ արձագանքի հնարավորությունները նվազում են, թեև կան Աքրամ Այլիսլիի նման առանձին անհատ գրողներ և մտավորականներ, որոնք համարձակորեն հանդես են եկել որպես հայերի հետ հաշտեցման ջատագովներ։ Մյուս կողմից Վրաստանի PEN կենտրոնի հետ արդեն իսկ մեկնարկել է երկխոսություն և նախատեսվում է առաջիկայում իրականացնել համատեղ ծրագրեր, որոնց կարող են միանալ նաև կովկասցի այլ հեղինակներ։ Քննարկվեցին տարածաշրջանային գրական երկխոսության հնարավոր այլ ձևաչափեր, մասնավորապես Արմեն Օհանյանը նկատվեց, որ առայսօր չի եղել մի երկխոսական ձևաչափ, որտեղ միաժամանակ ներկա կլինեն Հայաստանի չորս հարևանները՝ Վրաստան, Թուրքիա, Իրան, Ադրբեջան։ Տարածաշրջանային նման ձևաչափի նախաձեռնությամբ կարող են հանդես գալ առաջին հերթին արվեստի մարդիկ՝ հատկապես պոետները և գրողները։
Արձակագիր Գևորգ Տեր-Գաբրիելյանը կարևորեց նորաստեղծ «Գրողներ հանուն խաղաղության» կոմիտեի աշխատանքները, որպես ԵՀՀ գլխավոր տնօրեն հավելեց, որ իրենք հետևողականորեն իրականացրել են տարածաշրջանային խաղաղասիրական ծրագրեր, որոնցում մեծապես ներգրավել են նաև արվեստագետների՝ ներառյալ գրողների և գրի մարդկանց։ Նա նաև համագործակցության առաջարկ արեց՝ հրավիրեով նորաստեղծ կոմիտեներին ԵՀՀ գրասենյակում կազմակերպել հանդիպումներ և օգտվել իրենց կուտակած փորձից։
Արքմենիկ Նիկողոսյանը խոսեց հայ-թուրքական գրական երկխոսության մասին, ներկայացրեց հիմնականում հայաստանյան գրաշուկայում թուրք գրականության թարգմանության հետ կապված հարցեր։
Անահիտ Արամունի Քեշիշյանը բարձրացրեց հայ գրականության մոռացված կամ անտեսված էջերի վերհանման խնդիրը, խոսեց ընդհանուր գրական ժառանությանը տեր կանգնելու ժամանակի հրամայականից։ Արծարծվեցին հիշողության քաղաքականության հետ կապված խնդիրներ։
Վիգեն Գալստյանը իր ելույթում նշեց, որ գրական խոսքը մեզանում դիսկուրսիվ չէ, նրա պնդմամբ «կան երևացող գրողներ, բայց չկա գրական դիսկուրս»։ Մարինե Պետրոսյանը հակադարձեց, որ ժամանակին եղել է նման դիրկուրս՝ հենց իր սերնդակիցների շնորհիվ, և որ դիսկուրսի բացակայության մեղավորությունը նոր սերնդի ձախողման արդյունք է։
Վահրամ Մարտիրոսյանը կիսվեց իր նախաձեռնած գրական-խաղաղաշինական ծրագրերի փորձառությամբ, կոչ արեց շարունակել ինչպես սերունդների միջև, այնպես էլ հարևանների հետ երկխոսությունը։
Հարցադրումներով և առաջարկներով հանդես եկան նաև Նարինե Կռոյանը և Թագուհի Հակոբյանը։
Ժողովը հաստատեց տարբեր կենտրոնների հետ կապերի մի շարք պատասխանատուների՝ այդ թվում․
Վրացական կենտրոնի հետ կապերի պատասխանատու՝ Ասյա Դարբինյան , Ռուսական կենտրոնի հետ կապերի պատասխանատու՝ Հովհաննես Ազնաուրյան , Գերմանախոս կենտրոնների հետ կապերի պատասխանատու՝ Հերմինե Նավասարդյան , Իսպանախոս կենտրոնների հետ կապերի պատասխանատու՝ Ալիս Տեր-Ղևոնդյան
Օրակարգային հարցերի քննարկումից հետո ներկաները երեկոն անցկացրեցին ջերմ մթնոլորտում՝ նշելով Հայաստանի «Փեն» կենտրոնի հիմնադրման երեսունամյակը։ 2021-ը հոբելյանական է նաև միջազգային PEN-ի համար, որ տոնում է իր ստեղծման հարյուրամյակը։

The Annual Meeting of PEN Armenia took place in Yerevan
With the support of the UN in Armenia, a ground-breaking PEN meeting took place in Yerevan, on June 8, as a result of which several key committees were formed – Writers for Peace Committee, Translation & Linguistic Rights Committee, and Women Writers Committee.
The Annual Meeting saw the participation of thirty-six of fifty-two PEN Armenia members as well as invited guests such as Naira Sultanyan from the UN in Armenia, representatives of the Human Rights House Yerevan, and the Head of the Creative Europe Desk in Armenia.
The Meeting began with the traditional reading of the Charter. In the current post-war situation, attendees were once again asked to focus on the third article of the Charter, according to which, “Members of PEN should at all times use what influence they have in favour of good understanding and mutual respect between nations and people; they pledge themselves to do their utmost to dispel all hatreds and to champion the ideal of one humanity living in peace and equality in one world.” PEN Armenia’s President Armen Ohanyan then presented the mission of the PEN International Committees, their Manifestos and past achievements.
The local Committees were finalised with the following composition –
Writers for Peace Committee
Karén Karslyan participated online from the USA and was elected President of the PEN Armenia Writers for Peace Committee.
Members – Aghasi Tadevosyan, Aram Pachyan, Anahid Aramouni Keshishian, Armen Ohanyan, Hasmik Hakobyan, Lusine Kharatyan, Mariam Petrosyan, Susanna Harutyunyan, Vahram Martirosyan
Translation & Linguistic Rights Committee
Shushan Avagyan was elected the chair of the Committee.
Members - Arkmenik Nikoghogyan, Armine Danielyan, Asya Darbinyan, Armen Ohanyan, Christian Ginosyan, Davit Isajanyan, Edik Boghosyan, Grig, Hasmik Simonian, Hermine Navasardyan, Lusine Kharatyan, Mariam Petrosyan, Marine Petrossian, Susanna Harutyunyan, Taguhi Hakobyan, Vahram Martirosyan, Zaven Boyajyan
All the women members of PEN Armenia joined the Women Writers Committee, the chair will be elected online.
Naira Sultanyan gave a welcome address to the Assembly. She invited the attendees to the UN in Armenia and noted that the UN is a structure that welcomes everyone and its doors are naturally also open to literary circles, so it was happy to support such an important initiative. Armen Ohanyan gave a thank you speech, emphasising the decades-long history of close and productive collaboration between the UN and PEN International (PEN International is one of the non-governmental organisations with special status at the UN), which is also inspiring for PEN Armenia, and then expressed hope that this collaboration would continue on a regular basis.
During the event, a presentation was made on the ongoing grant programme being implemented by the organisation in the framework of COVID-19: Civil Society Resilience and Sustainability project, as a result of which the website penarmenia.org was launched. The attendees were presented with the current progress of the programme and received information on other planned activities.
Varser Karapetyan presented the activities of Human Rights House Yerevan and welcomed PEN as a member of the organisation. She stated that both journalists and writers could be certain that HRH Yerevan would be ready when required to provide them with legal counsel, psychological and other support to protect their rights.
A brief presentation was made about the case of experienced journalist Taguhi Hakobyan, who left the newspaper Hraparak for political reasons and was currently unemployed. Although she had received support from PEN Armenia as part of the programme mentioned above, she did not yet have permanent employment. She is the content manager for the PEN Facebook page as well as the “Post War Query” series of brief interviews of the website.
During the discussion on the Writers for Peace Committee, Armen Ohanyan read the statement issued by PEN International WfP Committee on Nagorno Karabakh/Artsakh war, the final paragraph of which called on writers in the Caucasus region to “come together in solidarity, to celebrate their writing with each other and to help heal the pain of their communities.” A discussion ensued on the response to this statement. Azerbaijan does not have a PEN centre or any literary organisation that was ready to respond to this statement, which reduced the chances of a joint response, although there are individual writers and intellectuals such as Akram Aylisli that would be bold enough to advocate for reconciliation with the Armenians. On the other hand, a dialogue has already started with the PEN Georgia and there are plans to implement joint programmes in the near future, which can also include other writers from the Caucasus region. Other possible formats were discussed for regional initiatives which would simultaneously involve all four of Armenia’s neighbours – Georgia, Turkey, Iran, and Azerbaijan. Cultural figures could be the first to propose such a regional format, especially poets and writers.
Prose writer Gevorg Ter-Gabrielyan emphasised the importance of the work that lay ahead for the newly-created Writers for Peace Committee and added as Chief Executive Officer of the Eurasia Partnership Foundation that they had consistently worked to implement regional peacebuilding programmes, most of which involved cultural actors, including writers and literary figures. He also issued a call for collaboration, inviting the newly-created committees to the EPF office where the organisation could share its experience in these issues.
Arkmenik Nikoghosyan spoke about Armenia-Turkey literary dialogue and presented the issues in the Armenian market related to the translation of Turkish literature.
Anahid Aramouni Keshisian raised the issue of restoring the forgotten or neglected pages of Armenian literature, the need to claim ownership of the entirety of Armenian literary heritage. Issues related to the politics of memory were discussed.
Vigen Galstyan expressed the opinion that there was an absence of discourse on literature, stating that “there are some prominent writers, but no literary discourse.” Marine Petrossian responded by says that such discourse existed in the past thanks in particular to her generation, and that the absence of such a discourse now was an example of the failures of the new generation.
Vahram Martirosyan mentioned the experience of the literary-peacebuilding programmes he had initiated and issued a call for such dialogue to continue both between generations as well as with neighbouring countries.
Narine Kroyan and Taguhi Hakobyan also asked questions and made proposals.
During the Assembly, several members were assigned the responsibility of developing relations with other PEN centres, such as Asya Darbinyan – contact person with PEN Georgia; Hovhannes Aznauryan – contact person with PEN Russia; Hermine Navasardyan – contact person with German-speaking PEN centres; Alice Ter-Ghevondian – contact person with Spanish-speaking PEN centres.
After the discussion of the issues on the agenda, the attendees ended the evening in a friendly setting, to praise the thirtieth anniversary of the establishment of PEN Armenia. 2021 also marks a special occasion for PEN International, which is celebrating the centenary of its founding.