Այլընտրանքային 33. Երեվանի 33-րդ (ֆիրդուս) թաղամասի քաղաքային միջավայրի վերակենդանացման հայեցակարգային այլընտրանքային առաջարկների մրցույթ
Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեն՝ նախաձեռնելով այս մրցույթը, ցանկանում է գտնել լավագույն այլընտրանքային լուծումները Երևան քաղաքի թիվ 33 (հանրության շրջանում ավելի հայտնի՝ Ֆիրդուսի) թաղամասի քաղաքային միջավայրի վերակենդանացման համար։
Հիմք ընդունելով դեռևս 2015 թվականին ներկայացված և բազմաթիվ երևանցիների ու մասնագետների քննադատությանն արժանացած, քաղաքային իշխանությունների կողմից դեռևս չհաստատված անընդունելի նախագիծը՝ 2020 թվականի հունիսից սկսվեցին տարածքում առկա արժեքավոր շինությունների քանդման աշխատանքները:
Չնայած դրան հաջորդեցին բազմաթիվ հանրային ու մասնագիտական քննարկումներ, իշխանությունները դեռ նախատեսում են իրականացնել 2015 թվականի նախագիծը, որի շրջանակում վերացվում է թաղամասի պատմականորեն ձևավորված քաղաքային միջավայրը։
Ելնելով վերը նշված հանգամանքից՝ Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեն հանդես է գալիս այս մրցույթն իրականացնելու նախաձեռնությամբ։
Քաղաքային միջավայրի վերակենդանացման հայեցակարգային առաջարկների մրցույթի նպատակն է՝ բաց և մրցակցային գործընթացներով քաղաքային պլանավորման (քաղաքաշինական) մակարդակում բացահայտել տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական առումով իրագործելի և կայուն լուծումներ, որոնք կհենվեն պատմականորեն ձևավորված քաղաքային միջավայրի պահպանության և վերարժևորման սկզբունքի վրա։
Մրցութային փաթեթը կտրամադրվի գրանցված մասնակիցներին 2020 թվականի հուլիսի 15-ին։
33-րդ (Ֆիրդուս) թաղամասի առաջարկվող նախագծի ընդունելիության վերաբերյալ տեղեկություններն առկա են մեր էջում՝ facebook.com/OtherYerevan

Alternative 33: an ideas competition for the urban revitalization of district 33 (Firdusi)
In an effort to find alternatives to the current development project in Yerevan’s District 33 (Firdus), the Committee for the Protection of Yerevan’s Heritage with the “Alternative 33” launched an international open competition of ideas for the urban revitalization of the district.
Based on a draft (widely criticized by the public and professionals) that circulated in 2015, the process of demolishing the historic buildings and urban environment began in June 2020 to make way for the realization of the proposed development project, which is not approved by local authorities yet.
The move resulted in a public uproar and followed by a long series of public and in-field discussions. Despite all this, the implementation of the 2015 draft project, which includes the elimination of the historic urban fabric of the district, is still a priority on the government's agenda.
Considering the above, in order to move from being theoretical and to assist the government in resolving the issue through concrete initiatives, the Committee for the Protection of Yerevan’s Heritage has developed the “Alternative 33” competition.
Through an open and competitive process, the competition aims to identify socially, economically, and environmentally viable and sustainable models for the revitalization of the district, which will protect and re-evaluate the historical urban fabric of the district.
The competition package will be available for the registered participants on 15 July 2020.
To get more information on the controversies regarding the existing proposal for the 33rd (Firdusi) district, follow the posts on this page: facebook.com/OtherYerevan