Այս թվականին տեղի ունեցավ ապրիլյան ոչ բռնի հեղափոխությունը: Հաշվի առնելով նախորդ տարիների համատարած կոռուպցիոն պետական համակարգի ոչ էֆեկտիվությունը, ժողովրդավարության բացակայությունը, ռեֆորմների մասնակի և հաճախ անհետևանք բնույթը, ԵՀՀ-ն մասնակցեց ժողովրդական և երիտասարդական շարժմանը, հավատալով, որ փոփոխությունները կօգնեն Հայաստանին դուրս գալու զարգացման նոր ուղեծիր: Նոր կառավարության ստեղծման օրից ԵՀՀ-ն, իր ծրագրերի սահմաններում, ձեռնարկեց մի շարք գործողություններ, որոնց նպատակն էր՝ օգնել նոր կառավարությանը ստեղծել ավելի էֆեկտիվ պետական համակարգ, բարեփոխել պետական ինստիտուտները: ԵՀՀ-ն մասնակից դարձավ կառավարության կողմից ստեղծվող տարբեր խորհրդակցական շրջանակներին՝ գերատեսչություններին և կառավարությանը կից: 2018 թ. օգոստոսին ԵՀՀ-ն կազմակերպեց խոշոր միջոցառում՝ նվիրված նոր կառավարության և քաղաքացիական հասարակության երկխոսությանը, մի քանի քննարկում-հաղորդում կազմակերպեց այն մասին, թե ինչպես պիտի իրագործվի բարեփոխումը կազմակերպությունում, մասնավորապես՝ պետական սեկտորում:
Հեղափոխությունը կարիք ստեղծեց քաղաքացիական հասարակությանը՝ ճշտելու իր դիրքորոշումը և մարտավարությունները նոր իրադրության մեջ, և նոր հնարավորություններ ստեղծեց նոր ձեռնարկումների համար: Պայմաններ ստեղծվեցին ավելի արդյունավետ համագործակցության՝ քաղաքացիական հասարակության, մասնավորապես՝ ԵՀՀ-ի և նրա շահառուների, և կառավարության միջև: ԵՀՀ-ն իր գործունեության ընթացքում առաջին անգամ դրամաշնորհ ստացավ Հայաստանի կառավարությունից՝ 20-րդ դարի Երևանի վերաբերյալ բանավոր պատմությունները որպես ոչ նյութական մշակույթ հավաքագրելու ծրագրով, «Հազարաշեն» կազմակերպության հետ միասին: Մեկ այլ ծրագիր հասցեագրեց գրքերի վաճառքի և տարածման խնդիրները Հայաստանում:
Միևնույն ժամանակ, շատ բացեր, որոնք կուտակվել էին նախորդ ժամանակներից, է՛լ ավելի հստակորեն դրսևորեցին իրենց, կարիք ստեղծելով նորովի հասցեագրել ռեֆորմների օրակարգը և անելու ձևը:

In April this year the non-violent revolution took place. Given the inefficiency of the pervasive corrupt state system of previous years, the lack of democracy, and the partial, often inconsequential nature of reforms, EPF participated in the popular movement, believing that the changes would help Armenia emerge in a new direction of development. Upon the formation of the new government, EPF took a number of actions within the framework of its programs, aimed at helping the new government to create a more effective public administration and to reform state institutions. EPF participated in various consultative frameworks set up by the government and attached to agencies and the government. In August of 2018, EPF organized a major event dedicated to dialogue between the new government and civil society, with several discussions on how to implement organizational reform, particularly in the public sector.
The revolution created a need for civil society to clarify its position and strategies in a new situation, and created new opportunities for new ventures. Conditions were created for more effective cooperation of the state with civil society, in particular between the EPF and its stakeholders and the government. For the first time in its history, EPF received a grant from the Government of Armenia to collect, as an intangible culture, oral stories about Yerevan in the 20th century, in partnership with Hazarashen organization. Another program addressed the problems of book sales and distribution in Armenia.
At the same time, many of the gaps that had accumulated in the past became even more apparent, creating the need to re-address the reform agenda and the way it is done.