2017-ը հարուստ էր մի շարք հաջողություններով: ԵՀՀ Մարդու Իրավունքների ծրագրի տնօրեն Իզաբելլա Սարգսյանը Հայաստանում աշխատող միջազգային հանրության կողմից պարգևատրվեց Ազատության պաշտպան պարգևով, ի նշումն իր նվիրյալ գործունեությանը՝ կրոնական հանդուրժողականության և այլ ազատությունների ու իրավունքների պաշտպանության ասպարեզում: ԵՀՀ-ն հրատարակեց «Հանդուրժողականության և անհանդուրժողականության դրսևորումները հայ գրականության մեջ» հետազոտությունների ժողովածուն, շարունակելով իր ճիգերը՝ հասարակությանը դրդել արժեքային քննարկումները տանել համաշխարհային և ազգային արժեքների խաչմերուկներ, այլ ոչ թե խխունջանալ մեկ կամ մյուս ծիրում: Այս տարի ԵՀՀ-ն առաջին անգամ համագործակցեց հայության ամեենախոշոր համաշխարհային ոչ կառավարական կազմակերպության՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) հետ՝ Երոպական միության ֆինանսավորմամբ քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը նվիրված ևս մեկ ծրագիր իրագործելու նպատակով: Այս ծրագիրը, ինչպես և ԵՀՀ բոլոր նախորդները, մեթոդաբանական նորույթ մտցրեց քաղաքացիական հասարակությունը զարգացնելու մեր մոտեցումներում, հասցեագրելով մասնագիտական կոնկրետ խմբեր այսպես կոչված «ուղղահայաց»՝ մասնագիտացված մարզումների միջոցով: Հասցեագրվեցին էկոլոգիական, կանանց իրավունքների, մշակույթի հարցերով զբաղվող՝ թանգարանների, գրողների, էլեկտրոնային գրքեր ստեղծողների և այլ նախաձեռնություններ: Կապեր հաստատվեցին Սփյուռքի կամավորների և հայաստանյան ՀԿ-ների միջև:
Թուրքիայում 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման փորձը հնարավորություն տվեց Էրդողանի կառավարությանը լայնատարած հարձակում սկսել քաղաքացիական հասարակության և լրագրողների հանդեպ: Հազարավոր մարդիկ բանտարկվեցին, ոմանք հեռացան երկրից: ԵՀՀ աշխատանքը Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության հետ ազդվեց այդ իրադարձություններից. շատ գործընկերներ հետապնդումների թիրախ դարձան: Ավաղ, 2017 թ. աշնանը բանտարկվեց ԵՀՀ կարևորագույն գործընկեր Օսման Քավալան՝ «Անադոլու Կուլտուր» կազմակերպության ղեկավարը, Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության խարիզմատիկ առաջնորդներից մեկը: Չնայած միջազգային հանրության բողոքներին, Օսմանը մնաց բանտում: Սակայն նույնիսկ այդ իրադրության մեջ նա քաջալերեց իր կազմակերպությանը և գործընկերներին՝ շարունակել երկխոսական ծրագրերը Հայաստանի հետ, որպեսզի հայաստանյան և Թուրքիայի հասարակությունները շարունակեն միմյանց ճանաչելու և անցյալի հարցերը ճշտելու դժվարագույն գործընթացը:

2017 was blessed with a wealth of successes. EPF Human Rights Program Director Isabella Sargsyan was awarded the Freedom Award by the international community working in Armenia in recognition of her dedicated work in the field of religious tolerance and the protection of other rights and freedoms. EPF published a collection of studies on "Manifestations of Tolerance and Intolerance in Armenian Literature", continuing its efforts to motivate the public to pursue discussions concerning values at the crossroads of international and national values, and not to get caught up in one or the other vortex. This year, for the first time, EPF partnered with the Armenian General Benevolent Union (AGBU), the world's largest non-governmental organization of Armenians, to implement a European Union-funded civil society development program. This program, like all previous EPF programs, introduced a methodological innovation in our approaches to civil society development, addressing specific professional groups through so-called “vertical” specialized trainings. Museums, authors and e-book creators engaged, environmental, women's rights, cultural issues and other initiatives were addressed. Contacts were established between Diaspora volunteers and NGOs in Armenia.
The attempted military coup in Turkey in 2016 allowed the Erdogan government to launch a massive crackdown on civil society and journalists. Thousands were imprisoned, some fled the country. EPF's work with Turkey-based civil society was affected by these events: many partners became targets of persecution. Alas, in the fall of 2017, EPF's crucial partner Osman Kavala, the head of Anadolu Kultur, one of the charismatic leaders of Turkey's civil society, was imprisoned. Despite international protests, Osman remained in prison. However, even in that situation, he encouraged his organization and partners to continue dialogue programs with Armenia, so that Armenia- and Turkey-based societies could continue the difficult process of getting to know each other and clarifying the issues of the past.