Ադրբեջանում հիմնադրամն արժանացավ Յուսուս Մամեդալիևի մրցանակին` կրթության և մշակույթի զարգացման գործում մեծ ներդրում ունենալու համար:
Հյուսիսային Տաջիկստանում հիմնադրամն ստեղծեց ուսուցողական կենտրոն համայնքապետարանների աշխատակիցների համար:
Հիմնադրամը ֆինանսավորեց առաջին անկախ բարձրագույն կրթության հաստատությունն Ուզբեկստանի պատմության մեջ: Դա Կելայակ Իլմի բիզնեսի միջազգային դպրոցն է:
Նախկինում պետքարտուղար և ներկայումս Եվրասիա հիմնադրամի խորհրդատվական կոմիտեի անդամ Ջեյմս Ա. Բեյքեր III–ին շնորհվեց Եվրասիայի տարածաշրջանում առաջնորդության մրցանակ:

The Foundation is awarded the Yusus Mamedaliev Award in Azerbaijan for its significant contribution to the development of education and culture in the region.
The Foundation establishes the Municipal Workers Training Center in northern Tajikistan to train government employees in best practices.
The Foundation funds the first independent higher education institution in Uzbek history: the Kelajak Ilmi International Business School.
Former Secretary of State and current Eurasia Foundation Advisory Council Member James A. Baker III is honored with the Eurasia Leadership Award.