«Լրագրողներ հանուն ապագայի» հասարակական կազմակերպությունը (ԼՀԱ), Գորիսի մամուլի ակումբի (ԳՄԱ) և «Ծիածան» Առաջնորդների Կրթական Կենտրոն ՀԿ հետ միասին (այսուհետև՝ «ՊրոՓաբլիկ» գործընկերներ) իրականացնում է «Սյունիքում ՏԻՄ ռազմավարության բարելավում` ուղղված ճգնաժամերի կառավարմանն ու հանրային պաշտպանությանը» ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2021 թվականի հունիսին և կիրականացվի մինչև 2022 թվականի հունիսը։
Այս ծրագիրը իրականացվում է «Տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» (ԴԱՏԱ) ծրագրի շրջանակներում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության օժանդակությամբ։
«ՊրոՓաբլիկ» ծրագիրը միտված է Սյունիքի ՏԻՄ-երի զարգացման ռազմավարական ծրագրերի ուժեղացմանը։ Սյունիքի ՏԻՄ-երի կողմից ռազմավարության մշակման փուլում առավել հիմնավոր խնդիրների բարձրացման ու դրանցից բխող գործողությունների պլանավորման նպատակով, անհրաժեշտ է ուսումնասիրել և վերլուծել Սյունիքի բնակչության կարիքները, ակնկալիքներն ու հնարավորությունները՝ գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության, անվտանգության և այլ ոլորտներում՝ տվյալ ուսումնասիրության շրջանակներում իրականացնելու համայնքային քաղաքականության մշակում ՏԻՄ-երի, ՔՀԿ-ների և այլ շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների կայուն և արդյունավետ գործունեության հիմքում առկա են զարգացման ռազմավարական ծրագրեր։ Սակայն, Հայաստանում դրանք շատ հաճախ ձևական բնույթ են կրում, քանի որ արտատպվում են նախկին փաստաթղթերից՝ առանց ընթացիկ իրավիճակի ուսումնասիրության և հանրության կարիքների գնահատման, ինչի հետևանքով զարգացման ծրագրերը դառնում են ոչ իրատեսական ներդրումային և դրամաշնորհային ծրագրեր իրականացնելու տեսանկյունից, իսկ համայնքի բնակչությունը անտեղյակ է մնում ՏԻՄ-երի պլանավորած ծրագրերից, համայնքում նախատեսվող աշխատանքներից ու դրանց իրականացման ժամանակացույցից։
«ՊրոՓաբլիկ» ծրագրի նպատակն է՝ նպաստել Սյունիքի մարզում բնակչության ապահով, անվտանգ կյանքի համար կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրների բացահայտմանն ու տեղական իշխանությունների ռազմավարության մեջ դրանց ներգրավմանը: Ծրագիրը կանդրադառնա պատերազմի և COVID-19 համավարակի հետևանքներին, ինչպես նաև որպես անհրաժեշտություն ի հայտ եկած հանրային պաշտպանության միջոցառումներին:
Արդյունքում, ՔՀԿ-ները, ՏԻՄ-երը, փորձագետներն ու հասարակությունը կաշխատեն համատեղ՝ մշակելու և Սյունիքի մարզի ՏԻՄ-երի օրակարգում ու ծրագրերում հանրային պաշտպանության և ճգնաժամերի կառավարման ռազմավարություններ ներդնելու նպատակով:
«ՊրոՓաբլիկ» ծրագիրը (1) կնպաստի Սյունիքի ՏԻՄ-երի ռազմավարական ծրագրերի ուժեղացմանը՝ հանրության կարիքների գնահատման, իրավիճակի վերլուծության և գործողությունների առաջնայնության խմբավորման մասով, (2) կխթանի ՏԻՄ-ՔՀԿ համագործակցությունը՝ ստեղծելով կապեր և ներգրավելով ՔՀԿ–ներին ու ՏԻՄ-երին քաղաքականության մշակման գործողություններում։
«ՊրոՓաբլիկ» ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել․
- Կառավարման համակարգում մարդու անվտանգության ինստիտուցիոնալ բաղադրիչների ուսումնասիրություն,
- Մարդու անվտանգության թեմայով իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված մեդիա նյութերի պատրաստում,
- Սյունիքի բնակչության վրա արտակարգ իրավիճակների ազդեցության գնահատման և խնդիրների դուրսբերման հիման վրա իրավիճակային վերլուծություն,
- Արտակարգ իրավիճակների արդյունավետ կառավարման ռազմավարական փաստաթղթի մշակում,
- Ջատագովության գործողություններ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ռազմավարական փաստաթղթի հետագա կիրառությունը ապահովելու նպատակով։
Հավելյալ տեղեկություններ կարող եք ստանալ Propublicpro ֆեսյբուքյան խմբից կամ դիմել՝ գրելով [email protected] էլեկտրոնային հասցեին կամ զանգահարելով 096-20-45-67 հեռախոսահամարին։
Սույն ծրագիրն իրականացվում է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները և նյութերի բովանդակությունը միմիայն «Լրագրողներ հանուն ապագայի» հասարակական կազմակերպությանն ու ծրագրի գործընկերներինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

“Journalists for the Future” NGO, Goris Press Club NGO and “Rainbow” Leaders Educational Center hold the project of Improvement of Local Strategies of Crisis Management and Public Protection in Syunik region (hereinafter ProPublic project), which started in June of 2021 and with expected end date by June of 2022.
The project is implementing within the Data for Accountable and Transparent Action Program (DATA) supported by the United States Agency for International Development (USAID).
ProPublic project aims to strengthen the strategic developments for local authorities in Syunik region. For planning the further activities, by voicing about the vital issues during the period of processing the strategy, done by the local authorities of Syunik region, it is essential to study and analyze the needs of the population of Syunik region, meet the expectations and the opportunities considering agricultural, health, educational, security and other fields including the Local Authorities, Civil Society organizations and concerned parties. Those participants will research and process local growth concept.
With the help of persistent and efficient activity of local authorities, there are possible developing strategies. However, those strategies are not that much researched as quite often those programs are just reproduced and duplicated from the former documents without properly studying and investigating the existing situation. As the result, those projects become unrealistic from the perspective of investments and grant implementations. At the same time, the community is unaware of the expected actions and completing deadlines, planned by the local authorities.
The goal of the ProPublic project is to contribute to identification of problems of vital importance for safe, secure and healthy living of the population of Syunik Region and their inclusion into the LG strategies. The Project will consider the consequences of the war and the global pandemic COVID-19, and public protection measures that surfaced as necessary.
As a result, CSOs, LG, experts, the public will cooperate together to develop and introduce public protection and crisis management strategies in the agenda and programs of local governments in Syunik region
ProPublic project will contribute to strengthen the strategies of local authorities of Syunik region by assessing community needs, analyzing the situation and introducing the vital actions for the period. Then, it will support the cooperation between Local authorities and CSOs` building relations and including them to develop policy strategies and tactics.
ProPublic project plans to:
- Research the human security concepts in the governmental system
- Raise awareness about the human protection by media publications
- Conduct a study evaluating and introducing the crisis response strategies for the population of Syunik region
- Develop a strategy for efficiently managing the emergency situations
- Advocacy activities towards Local authorities to implement the strategic document for future
For further information, please join the Facebook group of ProPublicProject . Also, contact via [email protected] or by phone 096-20-45-67.