Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ/EPF) հրավիրում է ՀԿ-ներին, շահույթ հետապնդող կազմակերպություններին և ֆիզիկական անձանց դիմելու «Արագ արձագանք» դրամաշնորհների մրցույթին:
«Արագ արձագանք» դրամաշնորհների մրցույթն իրականացվում է «Ճգնաժամի հասցեագրում․ Երկրոդ փուլ» ծրագրի շրջանակներում Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի կողմից:
Հետաքրքրված հայտատուները պետք է ԵՀՀ-ին ներկայացնեն իրենց նորարարական ծրագրային գաղափարները, որոնք անդրադառնում են ընթացիկ ճգնաժամին` ներառյալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունները և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը։ Ծրագիրը պետք է համապատասխանի հետևյալ երեք թեմատիկ ուղղություններից մեկին կամ մի քանիսին` Ճգնաժամի հասցեագրում, Կոնֆլիկտի տրանսֆորմացիա և Մարդու իրավունքների պաշտպանություն։
Դիմելու և ընտրության գործընթացը.
Դրամաշնորհների մրցույթը բաց է հայտարարության հրապարակման օրվանից մինչև 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ը: Դրամաշնորհային հայտը պետք է ներկայացնել ըստ «Հավելված 1․ Հայտադիմումի ձև»-ի` ուղարկելով այն [email protected] հասցեով մինչև հետևյալ միջանկյալ վերջնաժամկետներից մեկը` 2023 թ. մայիսի 19, հունիսի 19 կամ սեպտեմբերի 19: ԵՀՀ-ի աշխատակազմը ընտրված հայտատուների հետ քննարկելու է ներկայացված ծրագրերը՝ դրանք վերանայելու և ավարտուն տեսքի բերելու համար, ծրագրերի որակն ու ազդեցությունն ապահովելու նպատակով:
ԵՀՀ-ն հետաքրքրված հայտատուների համար կազմակերպելու է առցանց տեղեկատվական հանդիպում: Հանդիպմանը մասնակցելու համար հայտատուն պետք է կարճ ծանուցում ուղարկի ԵՀՀ ծրագրերի համակարգող Սարինե Հայրիյանին ([email protected])` վերը նշված միջանկյալ վերջնաժամկետներից առնվազն չորս շաբաթ առաջ:
Գնահատման հիմնական չափանիշներն են.
ա) որքանով են նշանակալի և իրատեսական ծրագրի արդյունքները,
բ) որքանով է նախագիծն իրագործելի,
գ) որքանով է նախագիծն անդրադառնում հակամարտությունից տուժած մարդկանց ու տեղական համայնքների կարիքներին՝ շոշափելի ազդեցություն ունենալով նրանց կյանքի բարելավման վրա,
դ) որքանով նախագծի գործողությունները չեն առաջացնում բացասական հետևանքներ,
ե) որքանով են նախագծի ծախսերն ու ռեսուրսները համապատասխանում ակնկալվող արդյունքներին:
Դրամաշնորհի տրամադրման գործընթացը․
Գնահատման արդյունքում ընտրված հայտատուները կմասնակցեն հարցազրույցի։ Դրամաշնորհ տալու որոշումը կարող է չեղարկվել, եթե հարցազրույցից պարզ դառնա, որ հայտատուն չունի բավարար կարողություններ նախագիծն իրականացնելու համար։
Դրամաշնորհ ստացած հայտատուները պետք է մասնակցեն դրամաշնորհների կառավարման (ԴԿ) թեմայով դասընթացին՝ դրամաշնորհի ծրագրային և ֆինանսական կառավարման ԵՀՀ պահանջներին ծանոթանալու համար:
Նախագծի իրագործման ընթացքում շահառուները պարբերաբար ֆինանսական ու բովանդակային հաշվետվություններ են ներկայացնելու ԵՀՀ, որոնց հաստատումից հետո միայն իրականացվելու է ֆինանսական միջոցների հաջորդ փոխանցումը: ԵՀՀ Ծրագրերի ղեկավարները պարբերաբար այցեր են կատարելու շահառուներին: Ինչպես ծրագրի մյուս բաղադրիչներն, այնպես էլ ֆինանսավորվող նախագծերը ենթակա են արտաքին ծրագրային գնահատման և ֆինանսական աուդիտի:
ԵՀՀ-ն շահառուներին կաջակցի և կուղղորդի հաղորդակցության և լուսաբանման առանձնահատկությունների հարցերում: Ծրագրի ողջ ընթացքում ԵՀՀ-ն շահառուներին կներգրավի մի շարք օժանդակ աշխատանքների և միջոցառումների մեծ, օրինակ` կարողությունների զարգացման դասընթացներ, ռազմավարական քննարկումներ և այլն, դրամաշնորհառուները պետք է պատրաստ լինեն ապահովել համապատասխան աշխատակիցների մասնակցությունն այդ միջոցառումներին:
Դրամաշնորհային հայտեր ներկայացնելու հիմնական ժամկետները.
- 1-ին միջանկյալ վերջնաժամկետը` 2023 թ. մայիսի 19
- 1-ին առցանց տեղեկատվական հանդիպումը` 2023 թ. ապրիլի 28
- 2-րդ միջանկյալ վերջնաժամկետը` 2023 թ. հունիսի 19
- 2-րդ առցանց տեղեկատվական հանդիպումը` 2023 թ. մայիսի 29
- 3-րդ միջանկյալ վերջնաժամկետը` 2023 թ. սեպտեմբերի 19
- 3-րդ առցանց տեղեկատվական հանդիպումը` 2023 թ. օգոստոսի 29
- Ներկայացվող նախագծի բյուջեն չպետք է գերազանցի 10,000,000 ՀՀ դրամը (նախընտրելի են փոքր բյուջեով ծրագրերը, բացառիկ դեպքերում կարող է տրամադրվել ավելի մեծ գումար):
- Ակնկալվում է, որ ֆիզիկական անձ հանդիսացող հայտատուները կներկայացնեն ավելի փոքր ծավալի նախագծեր (համեմատաբար փոքր բյուջեով` առավելագույնը 2.000.000 մլն ՀՀ դրամի չափով), որոնք հնարավոր կլինի կառավարել մեկ անձի կողմից, օրինակ`գրքի հեղինակում և հրատարակում, հետազոտություն, մուլտիմեդիա նյութի ստեղծում և այլն:
- Նախագծերի տևողությունն առավելագույնը 12 ամիս է:
- Դրամաշնորհային հայտերը կարող են ներկայացվել անգլերեն կամ հայերեն ։
Ո՞վ կարող է դիմել․
Մրցույթին իրավունք ունեն դիմել շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունները (ՀԿ-ներ, հիմնադրամներ), շահույթ հետապնդող կազմակերպությունները[1] (օր.` լրատվական կազմակերպությունները, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության սուբյեկտները) և ֆիզիկական անձինք։
Նախապատվությունը կտրվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով վերջերս գրանցված ռազմական էսկալացիայի ազդակիր շրջաններից դիմող հայտատուներին և նորեկներին[2]։ Օտարերկրյա հայտատուները պետք է հիմնավորեն, թե իրենց մասնակցությունն ինչ հավելյալ արժեք կունենա տեղացի դերակատարների համար:
Ինչպե՞ս դիմել․
Դրամաշնորհային հայտի փաթեթը պետք է ուղարկել [email protected] էլ. հասցեին` թեմայի տողում նշելով «Rapid Response»_[կազմակերպության անվանումը/_անհատի անուն ազգանունը] (լատինատառ):
Հարցերի և պարզաբանումների համար դիմել`
- Սարինե Հայրիյանին` [email protected] հասցեով կամ +37410251575 հեռախոսահամարով
- Լիլիթ Արզոյանին` [email protected] հասցեով կամ +37410251575 հեռախոսահամարով:
Պահանջվող փաստաթղթեր
(Հայտադիմումի և բյուջեի/բյուջեի բացատրական մասի ձևանմուշները կարելի է ներբեռնել՝ անցնելով այս հղումով)
- Հայտադիմում` լրացված ըստ «Հավելված 1․ Հայտադիմումի ձև»-ի
- Նախագծի բյուջե և բյուջեի բացատրական մաս` լրացված ըստ «Հավելված 2․ Բյուջեի ձև»-ի
- Ծրագիրն իրականացնողների կենսագրությունները (CV-ներ)
- Կարող եք կցել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ նյութեր, որոնք ուղղակիորեն առնչվում կամ հիմնավորում են նախագծի որևէ գործողություն կամ նախկին փորձառություն:
Գնահատման գործընթացը հաջողությամբ անցած հայտատուները պետք է ներկայացնեն լրացուցիչ փաստաթղթեր՝ ներառյալ.
- Եթե հայտատուն կազմակերպություն է՝ կազմակերպության հարկային պարտավորություն չունենալու մասին տեղեկանք,
- Շահույթ չհետապնդող, շահույթ հետապնդող կազմակերպությունների և անհատների դեպքում` բանկային հաշիվների (ՀՀ դրամ և եվրո[3]) մասին տեղեկանք։

Eurasia Partnership Foundation (EPF) invites NGOs, for-profits and individuals to apply to the ‘Rapid Response’ competitive grant opportunity.
The ‘Rapid Response’ competitive grant opportunity is part of the ‘Crisis Response: Stage 2’ programme implemented by Eurasia Partnership Foundation.
Interested applicants should submit to EPF their innovative project ideas addressing the multiple crises that Armenia finds itself in, including Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorny Karabakh problem, and falling into one or more of the following thematic areas:  Crisis response, Conflict transformation and Human rights protection.
Application and selection process:
The grant opportunity is open from the day of the announcement until September 19, 2023. See the Full Proposal format attached: (Annex 1: Proposal Form). Please send proposals to [email protected] before interim submission deadlines of May 19, 2023; or June 19, 2023; or September 19, 2023. After selection, EPF’s team will further work with the applicants to finalize their project ideas to ensure the quality and impact of the future projects.
EPF will conduct on-line Information Sessions for interested applicants. To participate in it, the prospective applicant should send a notification to EPF Project Associate, Sarine Hayriyan ([email protected]) at least four weeks prior to the above interim submission deadlines.
The key evaluation criteria will include:
(a) extent to which significant and realistic results will be achieved;
(b) feasibility of the project;
(c) extent to which the project addresses the needs of people and local communities affected by the conflict, and provides tangible impact for improving their lives;
(d) extent to which the project does not entail any potential negative effects;
(e) cost-efficiency and alignment of resources with expected project results.
Pre-award and post-award processes:
Following the selection, successful applicants will be required to undergo a Pre-award Interview.  The award decision may be reverted in case the applicant’s capacity to implement the project proves to be questionable.
The successful applicants will attend a Grants Management (GM) Seminar to understand EPF’s requirements regarding programmatic and financial management of the project.
Following the GM Seminar, the beneficiaries will sign an award agreement with EPF.
Throughout the project life cycle, the beneficiaries will submit periodic financial and narrative reports to EPF. EPF will make the next disbursement of funds upon the approval of both the financial and narrative reports. EPF will conduct occasional site-visits. Along with other components of the programme, the supported projects will undergo external evaluation and audit.
EPF will advise grant recipients on communication rules and any other relevant issues. Throughout the programme, EPF will engage grant recipients in several activities, such as capacity development workshops, strategic discussions, etc., and grant recipients should be ready to allocate relevant human resource for participation in these activities.
Main terms of the Call for Proposals:
• 2nd interim deadline to submit an application: June 19, 2023
• 2nd on-line information session: May 29, 2023
• 3rd interim deadline to submit an application: September 19, 2023
• 3rd on-line information session: August 29, 2023
• Budget of each project should not exceed AMD 10,000,000 (smaller budgets are preferable; in exceptional cases a larger amount may be provided).
• Individual applicants are expected to propose smaller-scale projects (with a relatively small budget not exceeding AMD 2,000,000) that can be managed by one person, e.g. writing and publishing a book, doing research, creating multimedia products, etc.
• Project duration should not exceed 12 months.
• The language of the proposal can be English or Armenian.
Who can apply?
Non-profits (NGOs, foundations), for-profits[1] (e.g. media outlets, small and medium enterprises) and individuals are eligible to apply.
Preference will be given to local applicants and new-comers who come from geographic areas affected by the Nagorno-Karabakh conflict and the recent military escalations along the Armenia-Azerbaijan border. International applicants will need to prove maximum value added in terms of engaging and empowering local actors.
How to apply?
The application package should be sent to [email protected], stating Rapid Response_[the name of organization or individual] (in Latin letters) in the subject line.
For questions and clarifications, please contact:
Required documents:
(Documents required for application are available here)
1. Project application in accordance with the form in Annex 1: Proposal Form.
2. Project budget and budget narrative in accordance with the form in Annex 2: Budget
3. Curriculum vitae (CVs) of the project implementers.
4. You can attach additional documents or materials that are directly related to or justify any action or previous experience mentioned in the project.
Applicants who successfully pass the evaluation process and are considered for an award will be required to submit additional documents, including։
1) If the applicant is an organization: a reference from the relevant territorial inspectorate that the organization has no tax liabilities.
3) Non-profits, for-profits, and individuals: a reference from the bank regarding their bank accounts (AMD and EUR[2]).