Սույն ուսումնասիրությունն ուղղված է Հայաստանի Հանրապետությունում պրոբացիայի ծառայության ոլորտը կարգավորող օրենսդրական դաշտի հետազոտությանը՝ նպատակ ունենալով վեր հանել ծառայության արդյունավետ գործունեությունը խաթարող բացերը և թերությունները, ստացված արդյունքների հիման վրա արձանագրել ծառայությունը խոչընդոտող հիմնական գործոնները և առաջարկել առաջնահերթ բարեփոխումների ուղղություններ:
Ուսումնասիրությունը ներկայացնում է նաև որոշ մտահոգություններ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու, պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու գործընթացում Պրոբացիայի ծառայության դերակատարման կարգավորումների, օրենքով սահմանված, սակայն կյանքի չկոչված էլեկտրոնային վերահսկողության ու հաշտարարության, այլ առկա խնդիրների վերաբերյալ, որը թույլ է տալիս արձանագրել, որ պրոբացիան ՀՀ-ում ներդնելուց ի վեր ոլորտում համակարգային և համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ չեն կատարվել, ինչը հնարավորություն կստեղծեր ապահովելու օրենքով նախատեսված բոլոր գործառույթների կատարումը:
Աշխատանքը հետաքրքիր և կարևոր է, քանի որ, ի թիվս այլ խնդիրների, անդրադառնում է առանձին երկրների՝ ոլորտի առաջադեմ փորձին, ինչպես նաև ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետությունում պրոբացիայի ոլորտի բարելավմանը և համակարգային բարեփոխմանն ուղղված առաջարկություններ։
Ուսումնասիրությունը կատարել է «Հելսինկյան ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի և «Իրավունքի ուժ» հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակներում: Ուսումնասիրության բովանդակությունը և արտահայտված տեսակետները միմիայն «Հելսինկյան ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությանն են և կարող են չհամընկնել Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի կամ «Իրավունքի ուժ» հասարակական կազմակերպության տեսակետներին:

This study is aimed at examining the legislative framework regulating the probation service in the Republic of Armenia, with the objective of identifying the gaps and shortcomings that hinder the effective functioning of the service. Based on the findings, the study identifies key obstructive factors and proposes priority directions for reform.
It also raises specific concerns regarding the regulation of the Probation Service’s role in the processes of conditional non-application of punishment and early conditional release, as well as regarding the legally prescribed but not yet implemented mechanisms of electronic monitoring and mediation. These issues highlight the fact that, since the introduction of probation in Armenia, no systemic or adequate legislative reforms have been carried out—reforms that would be essential to ensure the full implementation of the functions prescribed by law.
This work is both important and timely, as it not only addresses a range of pressing issues but also examines advanced international practices in the field and offers targeted recommendations for improving and reforming the probation sector in the Republic of Armenia.