Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ) «Սոցիես» փորձագիտական կենտրոն հասարակական կազմակերպության (Սոցիես), Բուն TV հիմնադրամի (Բուն TV), «Դիլիջանի երիտասարդների համագործակցության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության (ԴԵՀԿ) և «ՍՈՍԵ կանանց հիմնահարցեր» հասարակական կազմակերպության (Սոսե) հետ միասին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության գործընկերությամբ և օժանդակությամբ իրականացնում է «Տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» (ԴԱՏԱ) ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2020 թվականի հունիսին և կիրականացվի մինչև 2022 թվականի մայիսը։
ԴԱՏԱ ծրագիրը կնպաստի փաստահեն (փաստերով հիմնավորված) քաղաքականությունների մշակման գործընթացի կատարելագործմանը՝ հզորացնելով ՔՀԿ–ների՝ հուսալի և ողջամիտ տվյալներ գործածելու, դրանք վերլուծելու և արդյունավետորեն հաղորդելու, փորձագիտական գիտելիք և հմտություններ ձևավորելու և այլ շահագրգիռ կողմերից աջակցություն ստանալու կարողությունները։ Այսպիսով, տեղական ՔՀԿ-ները, հզորանալով, կդառնան ազդեցիկ դերակատարներ, և ծրագիրը կխթանի Հայաստանում ավելի ներգրավված, բարեկեցիկ ու ազդեցիկ քաղաքացիական հասարակության ձևավորմանը։
Սույն տեսանյութը ստեղծվել է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները միմիայն Բուն հիմնադրամինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

Eurasia Partnership Foundation (EPF) in consortium with SOCIES Expert Centre NGO (Socies), Boon TV Foundation (Boon TV), Youth Cooperation Center of Dilijan NGO (YCCD) and Sose Women Issues NGO (Sose), hereinafter the “DATA partners”, is implementing the “Data for Accountable and Transparent Action” (DATA) program, co-created and supported by the United States Agency for International Development. The program started in June 2020, and it will be implemented through May 2022.
The DATA program will contribute to an improved evidence-based policy making cycle by enhancing CSOs’ capacity to use sound, robust data; analyze and communicate it effectively; and generate expertise and support from other stakeholders. This will strengthen the capacity of local CSOs to become successful actors in building a more engaged, prosperous and well-governed Armenian society.
This video is made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this video are the sole responsibility of Boon foundation and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.