«ՀԿ Կենտրոն» քաղաքացիական հասարակության զարգացման հասարակական կազմակերությունը (ՀԿ Կենտրոն) «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության (ԻԱԿ), «Համայնքը և երիտասարդները» երիտասարդական և խորհրդատվական հասարակական կազմակերպության հետ միասին (այսուհետև՝ TAAP–ի գործընկերներ) իրականացնում է «Թափանցիկ, մատչելի և հաշվետու գնումներ» (TAAP) ծրագիրը, որը մեկնարկել է 2021թ․-ի հունիսին՝ մեկ տարի տևողությամբ։ Ծրագիրն իրականացվում է «Տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» (ԴԱՏԱ) ծրագրի շրջանակում՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ՝ Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի և ԴԱՏԱ ծրագրի գործընկերների կողմից։
Ներկայումս ՀՀ հանրային միջոցների թափանցիկության, հասանելիության և հաշվետվողականության ապահովման գործընթացում հիմնախնդիրների վերհանումն ու դրանց առավել արդյունավետ գործառնումը նոր ուղիներ է հարթում երկրի զարգացման համար: Մասնավորապես, հանրային միջոցների նպատակային և արդյունավետ կառավարման համար հարկավոր է առաջնահերթությունների հստակ սահմանում՝հիմնված հիմնախնդիրների մասնակցային գնահատման վրա:
TAAP ծրագրի նպատակն է նպաստել պետական գնումների համակարգի կառավարման բարելավմանը և կազմակերպման մատչելիությանը:
TAAP խնդիրներն են՝ աջակցել գնումների գործընթացի կազմակերպման բարելավմանը՝ խոչընդոտների վերհանման և լուծումների առաջարկների միջոցով և նպաստել քաղաքականությունների օրակարգում մշակված բարեփոխումների փաթեթի ներմուծմանը։
TAAP ծրագրի շրջանակում, կոնսորցիումը նախատեսում է իրականացնել․
- Հանրային գնումների օրենսդրության, քաղաքականությունների և իրականացման գործընթացի համապարփակ հետազոտություն/վերլուծություն,
- Վերլուծության տվյալների հիման վրա քաղաքականությունների բարեփոխումների առաջարկների փաթեթների մշակում,
- Շահակիրների ներգրավմամբ այդ առաջարկների ջատագովություն՝ ընդհուպ մինչև օրենսդրական և քաղաքականության փոփոխություններ:
Հավելյալ տեղեկություններ կարող եք ստանալ ՀԿ Կենտրոնի կայքից կամ դիմել ՀԿ Կենտրոնի նախագահ Արփինե Հակոբյանին՝ գրելով [email protected] էլեկտրոնային հասցեին կամ զանգահարելով +374 91–64–33–17 հեռախոսահամարին։
Սույն ծրագիրը իրականացվում է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները և նյութերի բովանդակությունը միմիայն ՀԿ Կենտրոնն ու TAAP կոնսորցիումի անդամ կազմակերպություններինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

“NGO Center” Civil Society Development NGO (NGO Center), together with “Freedom of Information Center” NGO and “Community and the Youth” Youth and Advisory NGO (hereinafter referred to as TAAP partners), implements “Transparent, Affordable and Accountable Procurement” project launched in June 2021 for one year. The project is implemented within the framework of the “Data for Accountable and Transparent Activity” (DATA) program with the support of the US Agency of International Development (USAID) by Eurasian Partnership Foundation and DATA project partners.
At present, in Armenia the public funds spendings are carried out with questionable effectivness and there is urgency to identify the problems for ensuring the transparency, accessibility, and accountability. In particular, the purposeful and effective management of public funds requires a clear definition of priorities based on the participatory assessment of issues.
The TAAP project aims to improve the management of the public procurement system and the accessibility of its organization.
The TAAP objectives are to foster the improvement of the organization of the procurement process by identifying obstacles, proposing solutions, and facilitate the introduction of a reform package developed within the policy agenda.
Within the framework of the TAAP project, the consortium plans to implement:
- Comprehensive research, analysis of the public procurement legislation, policies and implementation process;
- Development of policy reform proposal packages based on the data analysis;
- Advocacy for these proposals with the involvement of stakeholders, up to legislative and policy changes.
For more information consult NGO Center website or contact the NGO Center President Arpine Hakobyan by writing to [email protected] or calling +374 91–64–33–17.
This project is implemented with the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID) . The views expressed here and the contents are the sole responsibility of the NGO Center and TAAP Сonsortium member organizations and do not necessarily reflect the views of the USAID or the US Government.