Հայաստանում քաղաքացիական ձայնի և դերի հզորացում՝ հանուն աշխատանքային իրավունքների և սոցիալական պաշտպանության
Ծրագրի նպատակն է իրավազորելու քաղաքացիներին Հայաստանում աշխատանքային և սոցիալական իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու և ծավալելու մասնակցային երկխոսություն քաղաքականությունների բարելավման նպատակով՝ ներգրավելով շահագրգիռ բոլոր կողմերին: Ծրագիրն իրականացվում է Եվրոպական Միության ֆինանսական աջակցությամբ:
Ծրագրում ներգրավված շահագրգիռ կողմերը միավորում են իրենց ուժերը համակարգելու «Քաղաքացու ձայն» մասնակցային բաց հարթակը, որի նպատակն է քաղաքականությունների բարելավման միջոցով հասնելու աշխատանքային և սոցիալական իրավունքների պաշտպանությանը:
Այդ նպատակով կիրականացվեն հետևյալ գործողությունները.
- Շարունակական խորհրդատվություններ՝ խթանելու աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված պետական քաղաքականությունների մշակումն և իրականացումը:
- Գիտելիքի, ոլորտի լավագույն փորձի փոխանակում «Քաղաքացու ձայն» մասնակցային բաց հարթակի անդամների համար՝ ներգրավվելով Եվրոպայում գործունեություն ծավալող ՔՀԿ-ներին, սոցիալական գործընկերներին:
Ծրագիրը մեկնարկում է շարունակական փաստահավաք գործողություններ երկրում աշխատանքային իրավունքների առկա խնդիրները բացահայտելու և «Քաղաքացու ձայն» մասնակցային բաց հարթակի միջոցով սոցիալական պաշտպանության ոլորտում գենդերային զգայուն և ներառական քաղաքականությունների բարեփոխումներ իրականացնելու համար:
Մասնավորապես՝
- Ուսումնասիրություն, որի նպատակն է բացահայտելու երկրում COVID-19 համավարակի ազդեցությունն աշխատանքային իրավունքների իրավիճակի վրա՝ հիմնական շեշտը դնելով հասարակության խոցելի խմբերի վրա: Կմշակվեն նաև առաջարկություններ՝ ուղղված ճգնաժամային պայմաններում սոցիալական աջակցության ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը:
- Աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության ոլորտում պետական քաղաքականության մասնակցային գնահատում ՝ հաշվի առնելով հասարակության խոցելի խմբերի` երիտասարդների, կանանց, տարեցների, փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց շահերը: Այս վերլուծությունը թույլ կտա հավաքագրելու փաստեր երկրում առկա քաղաքականությունների բացերի վերաբերյալ:
- Աշխատանքային իրավունքների խախտումների վերաբերյալ փաստեր, կվերլուծվեն դատական գործեր՝ գործնականում առկա բացերը վերհանելու և առաջարկելու լուծումներ՝ աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության համար դատական համակարգի կողմից իրականացվող գործողությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:
Ծագիրը նախաձեռնում է հանրային իրազեկման քարոզարշավ, որի նպատակն է իրավազորելու հատկապես հասարակության խոցելի խմբերին իրացնելու իրենց աշխատանքային և սոցիալական իրավունքները: Երիտասարդների և կանանց աշխատանքային իրավունքները կլինեն տեղեկատվական արշավի կենտրոնում:
Աշխատանքային և սոցիալական իրավունքների վերաբերյալ բազմակողմանի տեղեկատվական քարոզարշավ՝ ներառելով հոդվածների, տեղեկատվական նյութերի, հրապարակումների պատրաստում, լրագրողների կարողությունների զարգացում, մեդիա մրցանակներ հետաքննող և քաղաքացիական լրագրողների համար:
- կանանց աշխատանքային իրավունքների իրազեկման միջոցառումներ, որոնց նպատակն է ծավալել հանրային դիսկուրս աշխատաշուկայում գենդերային խտրականության, աշխատանքի վարձատրության խզվածքի, ոտնձգությունների վերաբերյալ:
- արագ արձագանքման նորարարական մեխանիզմներ՝ աշխատանքային իրավունքների խախտման դեպքերի մասին բարձրաձայնելու և խորհրդատվություն ստանալու նպատակով: Հայաստանի առնվազն երեք մարզերում կներդրվի թեժ գիծ:
- աշխատաժողովներ, քննարկումներ գործատուների մասնակցությամբ աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ, նաև Հայաստանում աշխատանքային իրավունքների օրենսդրության պարզեցված ուղեցույց մշակում:
- երիտասարդակենտրոն ռազմավարություն, որը կապահովի երիտասարդների կարիքների, խնդիրների և աշխատանքային իրավունքների ուղղորդումը ծրագրի յուրաքանչյուր փուլում: Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու իրազեկության և ազդեցության բարձրացման բաղադրիչին։
«ԵՄ-ն հանուն աշխատանքային իրավունքների. Հայաստանում քաղաքացիական ձայնի և դերի հզորացում՝ հանուն աշխատանքային իրավունքների և սոցիալական պաշտպանության» ծրագիրն իրականացվում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, «Սոցիոսկոպ» ՀԿ-ի, «Ասպարեզ» լրագրողների ակումբ ՀԿ-ի, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ի կողմից՝ «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի և Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի հետ համատեղ: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից:

Increasing Civic Voice and Action for Labor Rights and Social Protection in Armenia
With financial support from the European Union, the Project will strengthen human rights protection in Armenia, with the focus on social and labour rights, through participatory multi-stakeholder policy dialogue, endorsed by empowered rights holders and sensitized duty bearers.
A viable multi-stakeholder open Platform (Civic Voice and Action (CVA)) on labour and social rights with robust knowledge of international and European labour standards and social rights protection, with a strong capacity to facilitate policy advocacy work is in place.
The Project will facilitate a multi-stakeholder policy Platform - CVA which will lead national consultations on the development and implementation of relevant public policies aimed at addressing the discrimination and violation of labour rights, with the involvement of grassroots organisations and activists’ nonformal groups.
Project activities under this outcome:
• Peer to peer learning and networking initiatives will be conducted with European CSOs and social partners for CVA network active members.
• The capacity of CVA will be built on international and European labour standards and social rights protection to ensure that it has a strong capacity to facilitate policy advocacy work.
A significant evidence base is accumulated by the multi-stakeholder policy network on policy and practice barriers and reform solutions for gender-sensitive and inclusive policy reforms in labour rights and social protection in the country.
The Project will conduct multi-dimensional research on labour and social rights, harnessing the power of the participatory approach, with the overall objective to accumulate rigorous evidence on labour rights issues in Armenia, to support the multi-stakeholder advocacy efforts under the umbrella of CVA network.
• The research will be conducted to identify the COVID-19 impact on the labour rights situation in the country with the focus on vulnerable groups of society. The overall objective of the research is to elaborate recommendations to increase the efficiency of the social assistance program during the crisis.
• Participatory assessment of the public policies on labour rights protection will be done from the perspective of interests of vulnerable groups of society - youth, women, elderly, minorities, people with disabilities. This analysis will allow collecting evidence on policy gaps in the country.
• The evidence of labour rights violations will be collected, the court cases will be analysed to identify the practice gaps and propose solutions to increase the effectiveness of judicial protection of labour rights.
Rights holders, especially those in vulnerable situations, are informed and empowered to demand and acquire the protection of their labour and social rights.
The Project will initiate a public awareness-raising campaign with a strong educational component on labour rights and social protection. Youth and women's labour rights will be the focus of the information campaign.
• The multi-dimensional information campaign on labour and social rights will include the development of media products, capacity building of media reporters, awards for investigative and citizen journalists.
• Awareness-raising actions on women labour rights will be launched to facilitate public discourse on gender-based dissemination in the labour market, gender pay gap, harassment.
• Rapid response mechanisms will be developed to voice and report cases of rights violations thus contributing to the empowerment of rights holders.
• The digital-based hotline will be piloted in at least three regions of Armenia through Project partners.
• To sensitize employers, private sector representatives towards labour rights protection in the workplaces workshops and/or individual training will be conducted, an easy-guided manual on labour rights legislation in Armenia will be developed.
• A youth mainstreaming strategy will be designed to ensure that needs, concerns, and labour rights of young people are mainstreamed throughout every stage of the project. The specific focus will be on the awareness-raising and influencing component.
“EU4LabourRights: Increasing Civic Voice and Action for Labour Rights and Social Protection in Armenia:” Project is implemented by OxYGen Foundation, Socioscope NGO, “Asparez” Journalists’ Club NGO, Armenian Progressive Youth NGO, Media Diversity Institute - Armenia in cooperation with Protection of Rights without Borders NGO, and Eurasia Partnership Foundation. The Project is funded by the European Union.