2020թ․սեպտեմբերի 8-ին կայացավ ԴԱՏԱ ծրագրի շրջանակում կազմակերպված 2-րդ ցանցային հանդիպումը, որի նպատակն էր մասնակիցների հետ քննարկման միջոցով պարզել, թե ինչպես են հայաստանյան ՔՀԿ-ներն օգտագործում հաղորդակցության միջոցներն ու տվյալների լեզուն սեփական օրակարգն առաջ մղելու նպատակով և հզորացման ինչ կարքներ ունեն այդ գործընթացն առավել ազդեցիկ դարձնելու համար: Քննարկմանը մասնակցել է hետազոտական կազմակերպությունների, թինք թանքերի, ԶԼՄ-ների, տեղական ՀԿ-ների և պետական օղակների 25 ներկայացուցիչ:
Սույն համառոտագիրն ամփոփում է քննարկման ընթացքում մասնակիցների հնչեցրած գաղափարների և կարծիքների վերլուծության հիմնական արդյունքները. մասնավորապես՝ 1) հայաստանյան ՔՀԿ-ների կողմից սեփական օրակարգն իշխանություններին պարտադրելու միջոցների, 2) այդ գործընթացի վրա ազդող գործոնների, 3) հաղորդակցության ոլորտի մարտահրավերների և 4) ՔՀԿ-ների՝ սեփական օրակարգն իշխանություններին պարտադրելու գործում հաղորդակցության արդյունավետությանը նպաստող քայլերի վերաբերյալ:

On September 8, 2020, the 2nd network meeting of the DATA project was held to discuss with the participants how Armenian CSOs use the means of communication and data language to advance their own agenda, and what needs to be strengthened to make the process more effective. The discussion was attended by 25 representatives of research organizations, think tanks, mass media, local NGOs and government agencies.
This synopsis summarizes the main results of the analysis of the ideas and opinions voiced by the participants during the discussion; in particular: 1) the means by Armenian CSOs to impose their own agenda on the authorities, 2) the factors influencing the process, 3) the challenges in the field of communication; 4) the steps to be taken by CSOs to promote the effectiveness of communication in imposing their own agenda on the authorities․