Համաժողով. Հայաստանում, Վրաստանում և աշխարհում կրոնի կամ համոզմունքի ազատության արդի հիմնախնդիրները
2017թ. մայիսի 8-ին ժ. Երևանի Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի Տիգրան Մեծ սրահում տեղի ունեցավ «Հայաստանում, Վրաստանում և աշխարհում կրոնի կամ համոզմունքի ազատության արդի հիմնախնդիրները» խորագրով համաժողովը:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, Հայաստանում և Վրաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոս Դաուման։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Կրոնի կամ համոզմունքի ազատության հարցերով ավագ խորհրդական Քիշան Մանոչան, ՄԱԿ-ի ՄԻԳՀԳ Հարավային Կովկասի համար մարդու իրավունքների հարցերով ավագ խորհրդական Վլադիմիր Շկոլնիկովը նույնպես ներկա են համաժողովին։
Համաժողովի ընթացքում տեղի ունեցան ելույթներ, քննարկումներ կրոնի կամ համոզմունքի ազատության վերաբերող մի շարք խնդիրների շուրջ:

Regional Conference. Contemporary Issues of Freedom of Religion or Belief in Armenia, Georgia and beyond
On May 8. 2017 a Regional Conference on Contemporary issues of Freedom of Religion or Belief (FoRB) in Armenia, Georgia and beyond kicked off in Yerevan, Armenia.
Opening remarks were delivered by Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Mr. Vigen Kocharyan and Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Armenia and Georgia Mr. Jos Douma. The OSCE/ODIHR Senior Adviser on FoRB Kishan Manocha and UN OHCHR Senior Human Rights Adviser for the South Caucasus Vladimir Shkolnikov attended the event.
During the conference speeches and panel-discussions took place there different aspects of Freedom of Religion or Belief were discussed.