Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները հիմնականում զբաղված լինելով ծրագրերի իրականացմամբ, որպես կանոն, բավարար ժամանակ և ռեսուրս չեն գտնում տվյալներ հավաքելու, հետազոտություն կատարելու կամ լրացուցիչ գիտելիքներ կուտակելու իրենց գործունեությանն առնչվող բնագավառում։ Մյուս խնդիրն այն է, որ երիտասարդ հետազոտողներն իրենց գաղափարների իրականացման ճանապարհին, պիտի հստակ պատկերացնեն տարբեր ոլորտների կարիքներն ու բացերը որպեսզի հետազոտությունները լինեն հասցեական, արդյունքները` կիրառելի։ Այս բացերը լրացնելու համար «Տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» (ԴԱՏԱ) ծրագիրը իրականացրեց քաղաքականության վերլուծության և հետազոտության մշակման կրթաթոշակների մրցույթ։
Տվյալներով և փաստերով հիմնավորված հետազոտությունների իրականացումը հնարավորություն կտա քաղհասարակության կառույցներին անհատ հետազոտողների հետ գործընկերությամբ հետազոտել ներկա իրադրությունում կարևոր խնդրահարույց թեմաներ և ստեղծել փաստաթղթեր, որոնք հետագայում կարող են կիրառել ծրագերի իրականացման տարբեր փուլերում։
Այլ խոսքերով, հետազոտությունների իրականացումը համագործակցություն է ստեղծում երիտասարդ հետազոտողների, ուսանողների և ՔՀԿ-ների միջև, ինչպես նաև ամրապնդում է վերլուծությունների միջոցով խնդիրների վեր հանելու և հետազոտելու մշակույթը։
Հետազոտողների և ԴԱՏԱ կոնսորցիումի համատեղ քննարկման-մշակման փուլն անցնելուց, հետազոտական կրթաթոշակների գաղափարները ուրվագծելուց հետո կրթաթոշակառուները սկսում են իրենց գաղափարների իրականացման փուլը հետևյալ թեմաներով․
- Տարհանված երեխաների կրթության իրավունքի իրացումը ՀՀ-ում,
- Ներառական կրթության խնդիրները համավարակի սահմանափակումների համատեքստում,
- Աջակցել շահառու ՔՀԿ-ներին թափոնների կառավարմանը վերաբերող ընթացիկ և ապագա ծրագրերում և գործողություններում իրազեկված և գիտելիքահեն որոշումների կայացմանը,
- Հետազոտական բարեվարքության և էթիկայի քաղաքականություն՝ հասարակագիտական հետազոտությունների իրականացման համար
ԴԱՏԱ ծրագիրն իրականացվում է Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը, «Սոցիես» փորձագիտական կենտրոն հասարակական կազմակերպության, Բուն TV հիմնադրամի, «Դիլիջանի երիտասարդների համագործակցության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության և «ՍՈՍԵ կանանց հիմնահարցեր» հասարակական կազմակերպության հետ միասին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության օժանդակությամբ։
Սույն նախաձեռնությունն իրականացվում է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները և ներկայացված բովանդակությունը միմիայն հեղինակներինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

Civil society organizations do not find enough time and resources to collect data, to carry out research or to accumulate additional knowledge in the field related to their activities, as they are mainly engaged in the implementation of programs. The next problem is that young researchers must clearly understand the needs and gaps of different areas while realizing their ideas to address research and applicable results. The program “Data for Accountable and Transparent Activities” (DATA) carried out policy analysis and research scholarship competition to accomplish the gaps.
The conduction of research based on datas and facts will allow civil society structures to collaborate with individual researchers to investigate the current essential problematic topics and create documents, which can be used later in different stages of project implementation.
In other words, the conduction of research makes collaboration between young researchers, students, and CSOs and strengthens the culture of reveal and explore through analysis.
After passing the cooperative discussion-elaboration of the DATA consortium and the researchers and after outlining the ideas of the research scholarships, the scholarship holders launch the stage of the implementation of their ideas with the following topics
- The realization of the right to education of the displaced children in the Republic of Armenia,
- Issues of Inclusive Education under COVID-19 Limitations,
- Support beneficiary CSOs in the current and future projects and operations related to the management of trash, to make awareness and knowledge-based decisions,
- Research and Policy Ethics for conducting sociological research
- Law on “Confiscation of Illegal Property”, case study.
Eurasia Partnership Foundation (EPF) in consortium with SOCIES Expert Centre NGO (Socies), Boon TV Foundation (Boon TV), Youth Cooperation Center of Dilijan NGO (YCCD) and Sose Women Issues NGO (Sose), hereinafter the “DATA partners”, is implementing the “Data for Accountable and Transparent Action” (DATA) program, co-created and supported by the United States Agency for International Development.
This initiative is being conducted by the support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The expressed views and presented contents belong only to the authors and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.